FUTBOL AYAK OYUNU MU? YÜREK OYUNU MU?

Tüm dünyada futbol, takımlarla sahada oynanan ayak oyunu olarak tanımlanır. Bu tanımlama ne kadar da doğru ve yalın bir tanımlama gibi geliyor hepimize.. Futbol gerçekten ayakla oynanan bir ayak oyunu mudur sadece? Futbola heyecan ve tat katan en önemli unsur, futbolun ayakla oynanmasından ziyade yürekle oynanmasıdır. Yetenek, azim, kararlılık ve yürekle birleşince futbol yalnızca ayak oyunu olmaktan çıkıyor adeta bir yürek oyununa dönüşüyor.. 

 Profesyonellik anlayışı, tüfek icat oldu mertlik bozuldu misali futbolu disipline etse ve organizasyonlarını düzenli hale getirse de futbola güzellik katan esas unsur duygulara hitap edebilmesidir. Oysa profesyonellikte duygulara yer yoktur. Peki duygusuz futbol oynanabilir mi? Oynanır tabii ki.. Ama duyguları dışlayan bir anlayış futbolu acımasız bir hale getiriyor, değer unsurunu ortadan kaldırıyor.. Yüreğinizle yaptığınız her iş size geri dönecektir, diyor düşünürler.. Futbolda da bu böyle.. Trabzonsporun efsane olduğu dönemde ayaklardan ziyade yürekle oynadığı ve o bitmez efsaneyi yarattığı tartışmasız bir gerçekliktir. Geçen hafta 1461 Trabzon takımımızı Galatasaray karşısında oynarken birçoğunuz gibi benim de hissettiğim heyecan ve keyif, takımımızın pırlanta gibi futbolcularının yüreğiyle oynayışına yüreğimin katılımıydı.. Taraftarlık da bir duygu seli ve duygu ortaklığı değil midir aslında..  Yüreğiyle oynayanlara yüreğiyle eşlik etmek.. Ne zaman ki takım yüreğiyle futbol oynuyor o zaman fark ediyorsunuz seyircinin nasıl birden bire taraftara dönüştüğünü.. Yürek oyununa dönüşen ayak oyununun toplumun tamamını çekip çeviren, motive eden, birlik ve beraberlik duygusunu artırıp, moral değerleri artıran bir etki yaydığını..

Trabzon’un futbol literatürüne kazandırdığı bir oyun çeşididir aslında yürekli futbol oynamak.. “Dik oyna”, “yürekli oyna”.. Bu tanımlamalar bizim kullandığımız, bizimle değer ifade eden tanımlamalardır. Ne zaman ki Trabzon yüreğiyle ayağını birlikte kullandı işte o zaman yanında bütünleşen bir şehir, tüm dünyaya meydan okuyan bir güç buldu.. Tarih yazan dönemin efsane kadrosu; bileği kadar yüreğini de  ortaya koydu daima.. 1461 Trabzon, bizi o eski günlere götürdü bir an için, yüreğimizi yeniden keşfetmemize neden oldu..

Yüreğiyle sahada ayak oyunu oynayamayan yüreksizler, kazanmak için masada ayak oyunu oynamaya yeltenirler.. Futbolun hissettirdiği, sahip kıldığı tüm değerleri  yerle bir edercesine.. Ama bilmeliler ki yürek daima kazanır.. Adalet geç te olsa yerini bulur.. Mutlaka bulur..
YORUM EKLE
YORUMLAR
KAMALİ
KAMALİ - 5 yıl Önce

hanımefendi yazdıklarının yanında hareket edip trabzonu haksızlığa uğratan sizin aday olduğunuz siyasi partinin lideridir. demekki siz bunu ya bilmiyorsunuz yada yıllardır. kandırılan insanları yine yumuşak karnı olan trabzonsporla avlamaya çalışıyorsunuz, 12 senedir iktidarda olan aday olduğuuz parti bu sorunları çözememiş üstelik taraf olmuş siz mi gelip düzelteceksiniz buna ancak gülünür. bende öyle yapıyorum.zaten

Mehmet
Mehmet - 5 yıl Önce

akp den aday adayi oldun!!!! olmasaydin seni cidiye alirdim . aday oldugun parti ulkeyi ve ulke futbolunu bitiriyor .

Sadık Berber
Sadık Berber - 7 yıl Önce

ayşe hanım şike süreci devam ediyor. o konuda yazılarınızı merakla bekliyorum

Nedim GÜNEY
Nedim GÜNEY - 7 yıl Önce

evet futbola ait tüm değerler 'ayakalti'na alinmiştir. adalet istiyoruz .

Avni Arif Turkseven
Avni Arif Turkseven - 7 yıl Önce

hay akliniza ve elinize saglik. cok guzel bir yazi.
gercekten temiz ve yurekten oynanan futbolu özledik. zaten böyle olsaydi trabzonsporun daha fazla sampionluklari olacakti.ama dunyada artik spor fair play artik kalmamis gibi, bizim de gucumuz yok tabiiki dunyanin pisliklerini temizlemeye. isvecten selamlar.

Ozan Uzunarslan
Ozan Uzunarslan - 7 yıl Önce

kesinlikle bayanların belli bi hükme sahip olamayacakları ve kesinlikle her spor yayını yada yazısında bazı potlar kırdığı bi oyundur.ancak bende dahil herkes başkalarının büyük rantlar elde ettiği bu oyuna tapıyoruz.ahmaklık yapıyoruz ama yinede sonsuza kadar bize heryer trabzon

maçkali   laz
maçkali laz - 7 yıl Önce

yabanci futbolçu alacan oynayacak

abdurrahım ayvaz
abdurrahım ayvaz - 7 yıl Önce

iyikı osmanoğlu var mış