Galatasaray'ı Karıştırıp Kovulan Trabzonlu İsim

Yeni transferlerin bonuslarını unutup, forvet takviyesinin iptaline yol açan Sedef Hacısalihoğlu'nun görevine son verildi.

Galatasaray'ı Karıştırıp Kovulan Trabzonlu İsim

Hacısalihoğlu'nun Galatasaray'dan kovulmasına dair yapılan haberler sonucunda, vatandaşlar Hacısalihoğlu'nun kim olduğunu ve hangi görevlerde bulunduğunu araştırmaya başladı. Peki Sedef Hacısalihoğlu kimdir? Hangi görevlerde bulundu? 

Galatasaray’da profesyonel olarak görev yapan kritik isimlerden birinin görevine son verildi. Mali işler direktörü Sedef Hacısalihoğlu, transferin son gününde yaptığı yanlış hesaplama nedeniyle forvet takviyesinin iptaline yol açınca işinden oldu. 31 Ağustos günü Hacısalihoğlu’nun verdiği rapora göre, Finansal Fair Play doğrultusunda Galatasaray’ın 1.8 milyon Euro civarında transfer bütçesi vardı.

İKİ TEKLİF GERİ ÇEKİLDİ

Ancak yapılan inceleme neticesinde, bu rakamın sadece 417 bin Euro olduğu belirlendi. Çünkü Hacısalihoğlu, yaz döneminde alınan Emre Akbaba, Ndiaye, Onyekuru ve Nagatomo’nun Şampiyonlar Ligi başarı bonuslarını, oyuncu satın alma bedellerine eklememişti. Oysa UEFA’nın bu konudaki çizgisi netti, tüm bonuslar gider kısmına dahil edilmeliydi. Bu nedenle son gün Cornelius ve Vagner Love için yapılan teklifler geri çekildi, Galatasaray transferi Ömer Bayram takviyesiyle kapatmak zorunda kaldı.

İLK GÜN YALANLADI, AMA...

Kulüp her ne kadar bu iddiayı yalanlasa da, olaydan sadece 10 gün sonra Hacısalihoğlu’nun görevine son verilmesi, skandalın ciddiyetini gözler önüne serdi. Ancak bu, Sedef Hacısalihoğlu’nun isminin karıştığı ilk skandal değil. Uzun süredir kulüpte görev yapan mali işler direktörü, birçok kez benzer konularla gündeme geldi.

İŞTE O SKANDALLAR

Aysal döneminde 216 bin TL tazminat verilerek kovuldu. Sadece 6 ay sonra Duygun Yarsuvat’ın başkanlığında, Ali Dürüst’ün seçim şartı olarak 18 bin TL maaşla göreve geri alındı.

Fatih İşbecer, Hacısalihoğlu’nun kendisine rakip olarak gördüğü mali işler uzmanlarını ‘Bizans oyunları’ ve entrikalarla kovdurduğunu iddia ederek istifasını verdi.

Tarık ve Yasin’in geçen sezonki kontrat ödemelerinin, bir süre boyunca sabit kur yerine güncel kurdan yapıldığı ve bu nedenle kulüp kasasından 4 milyon TL fazla para çıktığı belirlendi.

Ndiaye, Emre, Onyekuru ve Nagatomo’nun Şampiyonlar Ligi başarı bonuslarını unuttuğu için, 1.8 milyon Euro olarak belirlediği transfer bütçesinin aslında 417 bin Euro olduğu ortaya çıktı.

SEDEF HACISALİHOĞLU KİMDİR?

Trabzon doğumlu. Marmara Üniversitesi İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi İngilizce İktisat Bölümü’nden mezun oldu. Arthur Andersen denetim bölümünde ,Arthur Andersen ve Ernst & Young denetim şirketlerinin birleşmesiyle Ernst & Young şirketinde Denetim Müdürü ve Kıdemli Denetim Müdürü olarak görev yaptı.

2001 yılından beri Serbest Muhasebeci Mali Müşavir (SMMM) sertifikasına sahip ve İstanbul Serbest Muhasebeci Mali Müşavirler odası üyesi ve Sermaye Piyasasında Bağımsız Denetim Lisansı sahibidir.

2018 yılı Şubat ayı itibarıyla Galatasaray Sportif Sınai ve Ticari Yatırımlar AŞ’de Mali İşler ve Kurumsal Hizmetler Direktörü olarak görev yapmaktadır.


YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER