Yayıncı Kuruluşun Kulüplere Ödeyeceği Ücret Belli Oldu

Kulüpler ve Türkiye Futbol Federasyonu (TFF), yayın ihalesi için beIN Sports'la 2 yıllık anlaşma sağladı. Yayıncı kuruluşun 2 yıllık süreçte ödeyeceği rakam belli oldu.

FUTBOL 01.06.2022, 19:32
Yayıncı Kuruluşun Kulüplere Ödeyeceği Ücret Belli Oldu

Süper Lig 'deki yayıncı konusu çözüme kavuştu. Türkiye Futbol Federasyonu (TFF) ve Kulüpler uzun süredir görüşme halinde olduğu mevcut yayıncı kuruluş beIN Sports ile 2 yıllık anlaşma sağlandı. Kulüpler, 1 yıllık anlaşma istese de yayıncı kuruluş 2 yıllık anlaşmada diretti. 

İşte yayıncı kuruluşun ödeyeceği ücret?

Yayıncı kuruluş beIN Sports bu yıl 2 milyar 50 milyon TL ödeme yapacak, önümüzdeki yıl ise enflasyon artışı kadar ücrette artış olacak. Öngörülen artış ise yüzde 50 olarak konuşuldu.ü

Spor Toto'dan 500 milyon TL

Bu sezon Süper Lig'in isim sponsoru olan Spor Toto ile önümüzdeki yıl için de anlaşma sağlandı. Spor Toto, isim sponsorluğu için 500 milyon TL ödeme yapacak.

İhale komisyonu dağıldı!

Transfer planı yapabilmek için yayın gelirlerinin belli olması lazım. Çünkü kulüplerin en büyük gelir kalemi maç yayın parası. Ne var ki TFF, yeni dönem yayın ihalesini tabir caizse yüzüne gözüne bulaştırdı. İhale komisyonu dağıldı, gitti. Yayın gelirlerinin ne olacağını bilmeyen kulüpler, kara düzen misali hesap, kitap yaparak yeni sezon transfer planlaması hazırlamaya çalışıyor.

6 ay önce bitirilmesi şartı vardı

TFF Ana Statüsü'ne göre yayın ihalesinin yeni sezonun başlamasından 6 ay önce sonuçlandırılması gerekiyordu. Fakat bu süre çoktan aşıldı. Saran Group, üzerine düşeni yaparak, 5 teklifi imzalayıp gönderdiği halde TFF bir cevap vermedi. İhale fiilen akamete uğramış durumda. TFF, mevcut yayıncı ile ihalesiz devam etmek isterse bunun için Rekabet Kurulu'ndan onay alması gerekiyor.

Yorumlar (1)
Lazali 1 ay önce
Türkiyede futbolun dibe vurmasının bir sebebi de şhalede belirlenen ödeme şartlarının yayıncı kuruluş tarafından yerine getirilmemesidir. Bunun da federasyon tarafından kabul edilmesi anlaşılabilecek bir şey değildir. Ticarette kar garantisi yoktur. Eğer gelirleriniz konusunda problem yaşayacağınızı düşünüyorsanız, bu ihaleye girmeden gidip sigorta şirketleriyle görüşüp elde etmeyi düşündüğünüz geliri sigorta ettirebilirsiniz. Çoğu ülkelerde ihale sonucunda belirlenen miktar sizin borcunuzdur bu parayı size öyle de böyle de ödetirler. Ben kulüplerin yerinde olsam hiç naklen yayın vermemeyi de göze alır ancak bugünkü mali dengesizliğin sebeplerinden biriyle yeniden anlaşmazdım