Yeni Anlaşma İmzalandı

Süper Lig kulüplerinin yapılandırması 5 yıllık yapılandırma anlaşması 12 yıla yükseltildi.

FUTBOL 06.09.2020, 10:40
Yeni Anlaşma İmzalandı

Süper Lig kulüpleri istredi, 5 yıllık yapılandırma 12 yıla çıkartıldı.

Beşiktaş’ın talebini, Bakan Albayrak onayladı. 5 senelik yapılandırma anlaşması, 2’si geri ödemesiz 12 yıla yükseltildi. Fenerbahçe de imza atacak ve oyunculara lisans çıkaracak.

Süper Lig ekiplerinin ekonomik kurtuluşu olarak lanse edilen ve Fenerbahçe dışındaki kulüplerin geçen sene imzaladığı Türkiye Bankalar Birliği'nin yapılandırma anlaşmasına beklenen yeni makyaj geliyor. 10 Süper Lig ekibinin Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak'a 27 Ağustos'ta yaptığı ziyarette, Beşiktaş Başkanı Ahmet Nur Çebi'nin gündeme getirdiği formül kabul gördü.

Çebi ve destek veren başkanlar, bu görüşmede yapılandırma anlaşmasının 2 yılı geri ödemesiz 12 yıla çıkmasını önerdi. Bakan Albayrak, bu öneriye tüm Süper Lig ekiplerinin destek vermesi üzerine Türkiye Bankalar Birliği'ne anlaşmanın 12 yıla çıkması için talimat verdi. Revizyon, lig başlamadan hayata geçecek.

TRABZONSPOR İLK İMZALAYAN KULÜP OLMUŞTU

2 yılı ödemesiz 5 yıllık yapılandırma yürürlüğe girdiğinde ilk imzalayan klüp Trabzonspor olmuştu. Bordo mavili ekip ""Kulübümüz, Aktif Bank, Halkbank, Denizbank ve Ziraat Bankasından oluşan konsorsiyum ile mevcut finansal borçlarımızı 2 yılı anapara ödemesiz olmak üzere 5 yıl vade ile yapılandırmıştır. Hem kulübümüz hem de Türk Futbolu için hayırlı olmasını dileriz."" ifadelerini kullanmıştı.

‘SON ŞANS’ MESAJI

Sürenin 12 yıla uzatılmasına dair anlaşmanın kabul edilmesi sürecinde kulüplere ‘Bu son şans' uyarısında bulunuldu. Devlet yetkilileri, yeni bir iyileştirme yapılmayacağını belirttiği kulüplerden anlaşmalara uyulmasını istedi.

FAİZ ARTIK %8

Kulüplerle daha önce yapılan anlaşmalarda yıllık faiz LIBOR+- yüzde 5.5 olarak belirlenmişti. Bu da yüzde 16'yı geçen bir faizle kulüplere karşı karşıya bırakıyordu. Yeni anlaşmada ise LIBOR kullanılmayacak ve yıllık faiz sadece yüzde 8 olacak. Geçen yıl anlaşmaya imza atan kulüplere de mali durumları uygun bulunması durumunda ek ödeme yapılacak.

(Sözcü)

Yorumlar (2)
YAŞAR 2 yıl önce
Biraz insaflı olun Allah aşkına.Kulüpler istemiş te bjk başkanı yapmışta Allahtan korkun yahu. Ali Koç bu işi yaptı teşekkür ederiz demek çok mu zor. İş bitirdi şimdi sahiplenmek kolay. Yazıklar olsun
Hüseyin âşkar 2 yıl önce
Türkiye'de futbolun anasını bellediniz