ABD Başkanı Trump’tan Flaş Aşı Açıklaması; Aşıyı Bulduk

ABD Başkanı Trump’tan Flaş Aşı Açıklaması; Aşıyı Bulduk

ABD Başkanı Trump’tan Flaş Aşı Açıklaması; Aşıyı Bulduk

 

Dünya yeni bir düzen içine girdi; dünyayı bu yola iten şey ise hastalık oldu. Geçmiş tarihte hastalık olarak çok ağır durumlarla karşılaşılmış ancak yakın tarihte böyle bir hastalık hiç olmamıştı. Dünyanın hiç aklında olmadığı bir zamanda ortaya çıkan hastalık kısa sürede bütün dünyayı sardı. Adına korona ve ya covid 19 olarak hitap edilen bu virüs tarihin gördüğü en tehlikeli virüs olabilir. Çin devleti’nde ortaya çıkan ve daha sonra bu ülkeden bütün dünyaya yayılan hastalıkla ilgili aşı çalışmaları farklı ülkelerde son hız devam ederken önce İngiltere sonra ABD aşıyı bulduk açıklaması yaptı. İşte detaylar

ABD başkanı açıkladı

ABD başkanı Trump biz aşıyı bulduk açıklaması yaptı ve bu dünyayı mutluluğa boğan bir açıklama oldu. Bütün dünya aşı ne zaman bulunacak diye dört gözle dünya gündemini takip ediyordu; bu açıklama önce İngiltere’den geldiyse de ABD başkanının yaptığı açıklama fazlasıyla kendine güvenerekti. Hastalıktan en çok etkilenen ülkelerin başında gelen ABD en çok vaka sayısı, en çok ölüm rakamına ulaşan ülke konumunda. Dünya’da hiçbir ülkede bu kadar hızlı yayılmayan hastalık Amerika ülkesinde aşırı bir hızla yayılım göstermiş, bir günde 47 bin vakanın tespit edildiği günler olmuştu. Bu durumdan kurtulmanın tek yolu olan aşının bulunması için ABD başkanı talimat vermiş ve aşı çalışmaları son sürat başlamıştı. Yapılan son açıklamada aşının bulunduğunu ve tarihte eşi değeri olmayan bir hızla piyasalara sürüleceğine de vurgu yapan ABD başkanı hem kendi halkını hem de dünya devletlerini sevindirdi.

İngiltere’de bulduk demişti

Bundan iki üç gün öncesinde İngiltere, aşıyı bulduk diye açıklama yapmıştı; olayın aslına bakarsak İngiltere bu aşıyı çok önceden duyurmuş ama kademeli bir şekilde testler yapıldığı için net bir durum diyememişti. Son yaptıkları açıklama ile aşının kesin olarak işe uyarladığını ve 80 bin hastaya uygulandığını da söylen İngiltere kısa süre içinde aşıyı piyasaya süreceğini de belirtmişti. İki ülkeden yapılan benzer açıklamalarda net tarihler verilmiyor; bu ülkeler ve diğer ülkeler aşı konusunda kesin bilgilerle konuştuğu zaman daha inandırıcı olma lüksüne sahip olurlar.  Hastalık başladığından bu yana sürekli biz aşı buldu, başka bir ülke biz bulduk demekten usanmadı. Ortada net bir gösterge yok, biz de temenni ediyoruz aşı bulunsun ve insanlar kurtulsun. Bizim korktuğumuz nokta sürekli insanlara bir umut verip yarı yolda bırakmaktır; ABD yaptığı açıklama ile kendisinden fazlasıyla emin gözükse de ileri zamanlar bizlere ve insanlığa ne gösterecek hep birlikte bakacağız. Hepimizin temennisi kış gelmeden bu işin çözülmesi ve insanlığın normale dönmesidir;  kışa bu hastalıkla birlikte girersek o zaman işler daha karman çorman bir duruma girebilir.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER