Adet Ağrısı Uzun Sürerse

Adet Ağrısı Uzun Sürerse

Regl ya da diğer adıyla adet dönemi, çoğu kadın için epey ağrılı ve sancılı geçmekte. Bu ağrıların şiddeti ve periyod uzunluğu her kadında farklı. Bazı kadınların regl periyodları 4 gün sürerken bazı kadınların 5 gün, bazılarınınsa 1 hafta hatta 10 güne kadar sürebiliyor. Durum böyle iken, sürekli devam eden ağrılar oldukça can sıkıcı olabiliyor. Bunun için kadınlar adet ağrısı nasıl geçer sorusunun cevabını arıyor.

Regl döneminin sancısız geçmesi için önlemleri aslında periyod başlamadan almak gerek. Aksi takdirde dönem içerisinde uygulanan önerileri çok da etkili olmayacaktır. Uzmanlar, adet ağrısını ne geçirir sorusunun cevabı kadar, bu döneme girmeden önce yapılması gerekenler konusunda da kadınları uyarıyor.

Adet Öncesi Dikkat Edilmesi Gerekenler

Adet dönemi denilen kavram özellikle bu dönemi yoğun ağrılarla geçiren kadınlar için, kanamadan önceki süreci de kapsıyor. Kanama başlamadan en az 1 hafta önce, adet döneminin başlayacağına dair işaretler hissedilmeye başlıyor. Eğer siz de bu süreci yoğun ağrı ve sancılarla geçiriyor iseniz, kendinize ve vücudunuza tam da bu dönemden önce dikkat etmeye başlamalısınız. Özellikle de regl ağrısına iyi gelen yiyecekler ve içecekleri, adetten bir hafta önce tüketmeye başlayın.

  • Kanama başlamadan önceki bu bir haftalık süreç içerisinde, uyku düzeniniz çok önemli. İyi dinlenmemiş bir vücut, haliyle ağrılar karşısında da güçlü duramaz. Bu yüzden ilk olarak düzenli uyku saatleri oluşturmalı ve vücudunuza yeterli gelecek uyku miktarına dikkat etmelisiniz.
  • Dikkat edilmesi gereken diğer bir madde, düzenli beslenmek. Tıpkı uyku gibi, düzenli beslenmek de adet dönemindeki ağrıların akıbetini belirleme konusunda önemli bir yere sahip. Eğer öğünlerinizi düzenli alıyor ve vücudunuz bu besinlerden gerekli olan kadarını bünyeye dahil edebiliyor ise, adet dönemi ağrılarına karşı daha dayanaklı durabilecektir. Ancak düzenli beslenmiyorsanız, bağışıklığınız da dahil olmak üzere tüm vücut direnciniz düşecektir. O yüzden özellikle bir hafta evvelinden, ağrılara sızılara iyi gelen yiyecekleri tüketmeye başlayın.
  • Bir diğer önemli unsur su tüketimi, Biliyorsunuz ki normal zamanlarda da, tüketilen su miktarı, insan sağlığına doğrudan etki ediyor. Bu sebeple adet dönemi başlamadan önce mutlaka bol bol su içmeli ve vücudunuzu bu ihtiyacından mahrum bırakmamalısınız.
  • Yine adet dönemi öncesi içilmesi önerilen bitki çaylarını tüketmek de, periyottaki ağrıları hafifletmeye yardımcı olacaktır. Bu çaylar ise; ıhlamur, melisa, papatya çayı, rezene çayı, şerbetçi otu olarak sıralanabilir. Özellikle fazla ağrıdan şikayetçi olan kadınların birçoğu, şerbetçi otunun ağrılara olan azaltıcı etkisinden sık sık bahsediyor. Eğer bu zamana kadar denememiş iseniz, mutlaka 1 hafta öncesinden şerbetçi otunu demleyip içmeye başlayabilirsiniz. Etkisini gözlemlediğinizde oldukça mutlu olacaksınız.
  • Vücuda iyi gelen yiyecek ve içeceklere dikkat edildiği gibi, vücuda iyi gelmeyen yiyecek ve içeceklere de dikkat edilmesi gerekiyor bu dönemde. Bu konuda ilk sırada yer alan içecek ise; kahve. Evet, kahve birçok kadının vazgeçilmezi olabilir ancak ne yazık ki içinde bulunan etken maddeler özellikle regl döneminde ağrı ve sancıların tetiklenmesine neden oluyor. O yüzden bu süreç ve öncesinde kafeinden uzak durmakta fayda var.
  • Adet ağrısını ne geçirir sorunun cevabı olan ve adet öncesi yapılması gerekenler listesinde yer alan bir diğer madde ise bol vitamin ve mineral kaynaklı besinlere yönelmek. Vücut, adet döneminde eksikliğini çektiği elementler nedeni ile ağrı ve sızıları yatıştıramadığı haliyle bu sancıların daha yüksek şiddette hissedilmesi normal. O yüzden regl ağrısına iyi gelen yiyecekleri öğrenmek için dogalsaglik.com sitesini ziyaret edebilir ve gerekli bilgileri edinebilirsiniz.
  • Regl periyodu boyunca uzak durulması gereken başka bir madde de asitli içeceklerdir. Normal zamanlarda da tüketilmesi önerilmeyen bu içecekler, özellikle adet dönemlerinde sindirim sisteminde ve vücutta meydana gelen şişkinleri tetikler ve karın ağrısına neden olabilir. Bu yüzden bu içecekler yerine doğal meyve sularını ya da bitki çaylarını tercih edebilirsiniz.
  • Regl dönemi ağrılarını daha az hissetmek için düzenli olarak spor da yapabilirsiniz. Uzmanlar nefes egzersizlerinin, yoga ve pilates gibi sporların ağrı eşiğini yükselttiği ve var olan ağrılara da iyi geldiği söylüyor. O yüzden hem sağlık hem de regl dönemi ağrıları için düzenli egzersizler yapmaya başlayın.
  • Yapılan bir araştırmada tuzun vücuttaki su miktarını emerek tükettiği tespit edilmiş bu yüzden, özellikle adet döneminize yaklaşırken tuzdan uzak durmaya gayret gösterin.

Uzun Süren Adet Ağrıları

Adet ağrısı nasıl geçer ve adet dönemi öncesi yapılması gerekenler bunlarla sınırlı değil tabi ki. Kişinin bünyesine göre farklı öneriler ya da doğal çözümler de kullanılabilir. Tüm bu uygulamalara rağmen eğer adet ağrısında bir azalma olmuyorsa kişi, tıbbi ilaçlara da yönelebilir.

Adet Sancıları İçin

Tüm bu doğal yöntemler ve ilaç tedavileri de işe yaramazsa o zaman kişi mutlaka bir doktora görünmelidir. Çünkü bunlar kadınsal bazı hastalıkların habercisi olabilir. Böyle bir sorun yoksa dahi, ağrıların hafiflemesi bakımından önerilecek farklı ilaçlar için de bir doktora görünmekte fayda var.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER