Araç lastik etiketleri yeniden düzenlendi

Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı duyurdu! Araç lastiklerindeki etiketler için düzenleme geldi...

Araç lastik etiketleri yeniden düzenlendi

Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı tarafından hazırlanan araç lastik etiketleme yönetmeliği 1 Mayıs'ta yürürlüğe girecek. Haber Resmi Gazete'de yayınlandı.

Piyasaya arz edilen "C1", "C2" ve "C3" sınıfı araç lastiklerine dair yönetmelikte amaç, güvenli, düşük gürültü düzeyli, uzun ömürlü ve yakıt tasarruflu lastikleri kullanmak.

Sağlık ve çevrenin korunması, yol taşımacılığının her bakımdan verimliliğinin artırılması ve güvenlik için lastik parametreleri etiketleme yoluyla belirtilecek. Böylece kullanıcılar doğru etiketleme sayesinde doğru lastiği alabilecek.

1 Mayıs'tan itibaren araç lastiklerinde şu bilgiler etikette yer alacak:

Tedarikçinin ticari adı veya ticari markası, iletişim bilgileri, adresi ve diğer yasal tanımlamaları, elektronik formattaki lastik etiketi, lastik tipi tanımlayıcısı, lastik etiketlerinin sınıfları ve diğer parametreleri ve elektronik formattaki ürün bilgi formunun parametreleri.

Kullanıcılar yeni bir araç satın almak istediklerinde, araç tedarikçileri ve dağıtıcıları, satıştan önce kullanıcılara, araçla birlikte sunulan veya takılan lastikler için hem bu etiketi hem de ilgili teknik tanıtıcı materyalleri sağlayacak ve ürün bilgi formunu temin edecek.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER