Ayasofya Cami Oldu; Dünya Basını Sert Konuştu

Ayasofya Cami Oldu; Dünya Basını Sert Konuştu

Ayasofya Cami Oldu; Dünya Basını Sert Konuştu

 

Gündem hala değişmedi; Ayasofya hem Türkiye hem de dünya gündeminde ilk sırada ki yerini korumaya devam ediyor.  Ayasofya’nın cami yapılır mı? Yapılmaz mı? Sorusu çok eski yılardan bu yana sorulan bir sorudur. Türkiye kendi mülkü olan Ayasofya müzesini cami yapmak istemiş ama dış baskılardan dolayı bir türlü yapamamıştır. Ta ki iki gün önce Danıştay o kararı verene kadar Ayasofya hala müze ve dünyanın müze olarak kalmasını istediği bir yerdi. Bu yüzden Türkiye üzerine çok baskı kurulmaya çalışıldı; Sayın Erdoğan, Ayasofya’yı cami yapacağız dediğinden bu yana her gün başka bir ülke hakkımızda ya şikâyette bulundu ya da gözdağı veren açıklamalar yaptı; her şeye rağmen Ayasofya artık cami oldu. Dünya basını bu konu hakkında sert konuştu. İşte detaylar

‘’ Erdoğan seçim yatırımı yaptı’’

 Sayın cumhurbaşkanı Ayasofya’nın cami yapılmasında başrol oynayan kişi konumunda yer alıyor; bunu biz ne kadar biliyorsak dünya devletleri de o kadar biliyor. Onlarında kendine has basın ve yayın organları var; bu basın organları manşetlere hep Erdoğan’ı taşıdı. Kimileri olumlu yorum yaparken genel anlamda olumsuz bir hava vardı; binlerce yıl Hristiyanların mabedi olan bir mekânı cami yapıp ta olumlu yorum beklemek imkânsız olurdu. Bu yorumlardan biri çok dikkat çekici olarak yansıdı; Avrupa’da yayın yapan ve Avrupa’nın en büyük yayın organlarından birinde Erdoğan köşeye sıkıştı, seçim yatırım olarak da bu hamleyi yaptı dendi. Bu kanal, daha önce Türkiye’de seçim olsa diye anket yapmış ve orada ak parti çok düşük bir oy almıştı.

Siz ne derseniz deyin, Ayasofya artık cami

Türkiye bir karar almak zorunda kaldı ve sonunda bu kararı verdi; kimileri siyasi emeller olduğunu söyler, bazıları dini bir adım der. Sonuç olarak Ayasofya artık Türkiye’nin sembol olan camilerinden bir tanesidir. Bundan sonra Avrupa ve ya ABD zor olsa da bize ambargo da uygulayabilir, her gün susmaktansa bir gün başkaldırmak gerekir. Ayasofya Türkiye’nin başkaldırma öyküsünden bugüne kadar atılmış en büyük adım olarak tarihe geçti. Türkiye Avrupa ve en büyük destekçisi olan ABD’ye siz ne derseniz deyin ben istediği yapacak güçte bir devlet oldum mesajını verdi.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER