Ayasofya Cami Oldu mu? Ayasofya Ne Zaman İbadete Açılacak?

Ayasofya Cami Oldu mu? Ayasofya Ne Zaman İbadete Açılacak?

Ayasofya Cami Oldu mu? Ayasofya Ne Zaman İbadete Açılacak?

 

Ayasofya, dünyanın en görkemli yapılarından bir tanesi; hem Hristiyanlar için hem Müslümanlar için göz alıcı bir mabet. Ayasofya İstanbul’un fethi ile Osmanlı himayesine geçmiş; Ortodoks Hristiyanlarının en büyük mabediyken cami olmuştur. Fatih Ayasofya’yı İstanbul’un ve dünyanın kalbi olarak nitelendirmiştir. Türkler Ayasofya’yı ele geçirdikten sonra bir daha asla vermemişlerdir. Osmanlı yıkılana kadar Ayasofya camisine gözü gibi bakıp korumuş, İstanbul işgal edildikten sonra Mustafa kemal ve arkadaşları yine İstanbul ve Anadolu’yu kurtarmıştır. 1453 yılında cami olan Ayasofya İslam âleminin en gözde ve kutsal yerlerinden biri olduktan sonra 1934 yılında müzeye dönüştürülmüştür. Danıştay’a 1934 yılında verilen kararın iptali için başvuru yapılmıştı; peki, Ayasofya cami oldu mu?

Ayasofya artık cami

 Ayasofya cam oldu mu? Olacak mı? Derken Ayasofya için karar verildi; Atatürk zamanında alınan bir kara daha bozulmuş oldu. Ayasofya müzesi artık cami olarak kullanılmaya başlanacak; bu karar daha önce de gündeme gelmiş ve Ayasofya cami yapılmak istenmişti. 80li yıllarda konuşulan bu konu şimdi faaliyete geçmiş oldu, güzel mi oldu? Herkesin ayrı bir fikir beyan edebileceği bir konudan bahsediyoruz; bazıları Atatürk yaptı siz neden bozdunuz da diyebilir; bazıları iyi yaptınız da diyebilir. Biz olaya farklı bir bakış açısı ile bakıyoruz; Atatürk siyasi olarak zeki ve ahlaklı bir insandı; o zamanın şartlarında öyle yapılmasını uygun gördüğü için öyle yaptı.  Atamız benim yaptığım şeyler ebedi olarak öyle kalsın diye bir söz söylememiştir; böyle bir şey de asla mümkün olmaz. Hayat şartları her geçen gün değişiyor ve bazen değişimler gerekiyor. Ayasofya’nın cami yapılmasının altında siyasi nedenler de yer alıyor.

Ayasofya düşmanlara gözdağı oldu

Müslüman dinini yaşayanların ağırlıklı olduğu bir ülke de Türkiye’de yaşıyoruz; güzel vatanımızı seven az sevmeyen çok, meyve veren ağacı taşlarlar hesabı ne zaman büyümeye kalksak o zaman bir fitne buluyorlar. Ülkemiz son dönem de ekonomik kalkınma hamlesi ve gelişimde hızlanma için dünya siyasetine daha da ağırlık verdi. Türkiye hem Suriye’de hem de doğu Akdeniz’de bazı hedeflerini gerçekleştirmeye çalışıyor. Biz ileri adım atmaya çalıştıkça düşmanlar bizle uğraşıyor; kim bu sevmeyenler: ABD, Yunanistan ve Fransa sıralama çok uzun ama biz yakın zamanda başlıca sevmeyenlerden bahsedelim. ABD her zaman bize karşı terörü destekleyici bir tutum içine girdi ve hep bizi geriye itmeye çalıştı. Fransa Libya’ya gittiğimizden bu yana arkamızdan türlü düzen kuruyor; Yunanistan ise hala geçmişe takılı kalmış ve devam ediyor. Biz Ayasofya, cami olacak dediğimiz de ilk ses Yunanistan’dan geldi; sonrasında bizi Fransa’ya şikâyet etti. Onlarda bir şey yapamayınca iş ABD’ye kadar gitti; ABD açıklama yaptı ve Türkiye Ayasofya müzesini cami yapmasın diye haykırdı.

Yaparız dedik mi yaparız

Sayın dış işleri bakanı başta olmak üzere Türkiye, karşı açıklamalar yapmaya başladı. Sayın bakan Ayasofya bizim tapulu yerimiz cami dersek cami olur diyerek başta ABD olmak üzere herkese rest çekti. Ayasofya’nın açılmasında ki siyasi neden budur; biz Ayasofya’yı siyasi işlere alet ettiler demiyoruz; yapılması gereken yapıldı. Ayasofya Türkiye’ye ait bir yerdi ve buna bütün dünyaya haykırı gibi yapmayın diyemezler. Şimdi Ayasofya cami yapıldı ve özellikle Yunanistan’ın eşek adası olayında yaptığı saygısızlıkta unutturulmuş oldu. Sayın bakanın da dediği gibi yapmak istersek yaparız.

Ayasofya’da ibadet ne zaman başlayacak?

Ayasofya cami oldu ve şimdi ibadet ne zaman başlayacak? Sorusu sorulmaya başlandı. Ayasofya yaklaşık olarak 86 yıldır müze halinde ve belirli dekorasyonların yapılması gerekiyor; bu nedenle Ayasofya’nın ne zaman açılacağı belli değildir. Yapılması gereken tabi ki de bir tören olmalı. Sonuçta herkes buna karşıydı ve Türkiye yaptı; bunu daha yakından duymaları gerekiyor.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER