Ayasofya’da ilk Namaz Yunanistan’ı Çıldırttı

Ayasofya’da ilk Namaz Yunanistan’ı Çıldırttı

Ayasofya’da ilk Namaz Yunanistan’ı Çıldırttı

 

HaberTS-Haber Servisi- Türkiye ve Yunanistan arasında geçmişe dayanan büyük bir rekabet var; Osmanlı devletini de temel aldığımız zaman, Yunanistan bizim temas ettiğimiz en eski uygarlık. Biz Türkler Osmanlı Devleti’ne atamız diyoruz; Yunanistan ise Bİzans'ın devamı biziz diyor. Osmanlının kuruluşunda en çok temas ettiği devlette Bizans’tır; Ayasofya meselesi de yine o tarihlerden kalma bir sorun onlara göre ama bize göre bir sorun teşkil etmiyor. Yunanistan, Ayasofya eskiden bir kiliseydi ve çok uzun yıllar kilise kaldı derken bizlerde atamız fatih aldı ve cami yaptı cami diyoruz. Son söz bizde bittiği için yani Ayasofya bizim olduğu için cami yaptık; bunu da bütün dünya izledi.

Yunanistan bayrakları yarıya indirdi

Bizim için hüzünden çok neşe veren bir olay oldu diyebiliriz; hem mabedimiz olan Ayasofya’yı cami yaptık ki bu bizim en temel hakkımız, ikinci olarak da bize düşmen gözükenlerin hepsini kudurtmayı başardık. Kuduran devletlerin başında Yunanistan geldi son iki aydır bizi fazlasıyla yoran bu devlet, sürekli arkamızdan iş çevirmeye kalktı. Biz Ayasofya cami olacak dediğimiz gün, bütün dünyayı karıştırmak için ellerinden geleni yaptılar. Bunlar fayda etmedi ve dün yani Cuma günü namaz vakti Ayasofya açıldı. Bu kutlu günde Yunanistan bayrakları yarıya çekti, gizli bir protesto anlamı taşıyan bu hareketin anlamı yas tutmak oluyor. Yani siz Ayasofya’yı cami yaptınız ve bu bizim yasımız oldu anlamında yapılan eylemde biz mübarek bir olayın şevkinden bir şey hissetmedik.

Türkiye bütün dünyayı karşısına aldı

Ülke olarak bütün dünyayı karşımıza aldığımız bir olay yaşandı; Hristiyan dünyası için Ayasofya çok önemli bir yerdir ama biz Müslümanlar içinde çok kıymetli yerler şu anda onlara hizmet eder şekilde kullanılıyor. Türkiye bir kiliseyi camiye çevirmedi yapılan algı fazlasıyla yanlış bir algıydı; Türkiye cami olan ve sonrasında müzeye çevrilen bir yeri tekrar camiye çevirdi. Bütün dünya kabul etsin Türkiye için kıymetli olan yerler asla verilmez; bunu silah zoruyla, geçmişe tabi tutarsak kılıç hakkıyla da gelip kimse alamaz. Dün itibari ile de Ayasofya’nın cami olduğunu bütün dünyaya yaydık ve ya onlar canlı yayın yaparak kendileri izlemeyi tercih ettiler.

Türkiye’nin tehditle durdurulmayacağını anlamış oldular

 Ülke olarak çok tehdit gördük ama bu tehditlere hiçbir zaman boyun eğmedik; Yunanistan ve ABD ayrı tehdit etti; BM ve Fransa ayrı tehdit etti. Türkiye ise bu sözlere asla boyun eğmeyerek kendi bildiğini okudu. Bu da bütün dünyaya ders oldu; Türkiye gibi bir devlet asla tehditle durdurulmaz, biz bir şey yapmak istersek o zaman yapacağımızdan emin olun; böyle korkarak falan da yaptığımız bir şey değil, sayın cumhurbaşkanının en önde bulunduğu ve o şekilde camiye çevrilen bir kutsal mekândan bahsediyoruz; bütün İslam âlemine hayırlı olsun.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER