Ayasofya’nın Cami Olarak Açılması Dünyada Nasıl Etki Yaratır?

Ayasofya’nın Cami Olarak Açılması Dünyada Nasıl Etki Yaratır?

Ayasofya’nın Cami Olarak Açılması Dünyada Nasıl Etki Yaratır?

 

Türkiye’de gündem Ayasofya müzesi yeni adıyla Ayasofya cami oldu; önce Ayasofya kilisesi sonrasında Ayasofya cami, Atatürk zamanında Ayasofya müzesi ve şimdi yine cami olan Ayasofya; tek başına bir tarih gibi oldu. İçine farklı milletlerden milyonlarca insanın girip ibadet ettiği farklı dinler, farklı semboller altında ibadet ettiği Ayasofya bütün baskılara rağmen cami oldu. Net olarak ibadete başlanacağı tarih belli olmayan cami şimdiden sadece bizim değil, dünyanın gözünü çevirdiği yer oldu. Ayasofya’nın yukarıda saydığımız kadar eski bir tarihe sahip olması onu çok devlet için önemli kılıyor; Türkiye cami yapma kararı verdikten sonra neler değişir? Dünya devletleri nasıl tavır koyar onlara bakalım, işte detaylar

Türkiye en doğru olanı yaptı

Dünya ülkeleri üzerimizde büyük bir baskı kurmaya çalışırken, Ayasofya cam olarak ilan edildi; Türkiye bunu yapmak zorundaydı ki o kadar baskıdan sonra yapmasaydık, adımız korkak olarak ilan edilirdi. Başta Yunanistan bize gözdağı vermeye çalıştı; dertlerinin Ayasofya olmadığını herkes biliyor, Yunanistan bizim doğu Akdeniz’den hatta bütün Akdeniz’den çıkmamızı istiyor. Bunu inkâr ederekten konuşmuyorlar, niyetlerini çok açık şekilde belli eden bir ülkeden bahsediyoruz; Ne kadar başka şeylerin planını yapsalarda yunanistan’ın üstümüze gelmeye ne gücü var ne de onu yapabileceği cesareti var. Yunanistan, şimdilik orta karıştırmaktan öte bir şey yapmıyor.

Avrupa en fazla ABD’ye şikâyet eder

Avrupa derken bütün Avrupa devletlerini istisnasız olarak içine alıp konuşuyoruz; Avrupa eski gücünden yoksun ve bir devletin emri ile hareket edecek haldedir. Zamanında Türkiye’ye yani Osmanlı devleti zamanında hasta adam olarak lakap takan ve bu lakaptan hoşlanan devletler şimdi aynı duruma düştüler. Avrupa tam bir hasta adam, genç nesil çok az ve kendi insan gücünden yoksun bir toplumdan bahsediyoruz. İnsan gücüne ihtiyacından dolayı sürekli göç almak ve farklı medeniyetlerle iç içe yaşamak onları çok yordu. Zamanın en güçlü devleti olan İngiltere bile bugün güçsüz bir devlet olarak duruyor. Bu onların yıkılmış olduğu anlamına gelmez ama Türkiye üzerinde baskı kuracak güce sahip olmadıkları anlamına gelir.

ABD Türkiye’yi kaybedemez

ABD’ye Avrupa mı yoksa sadece Türkiye mi diye sorsanız cevabı kesinlikle Türkiye olacaktır; ABD yıllarca dünyanın zirvesinde zorlanmadan oturdu; şimdilerde ise durum çok farklı hal aldı. ABD’nin koltuğu sallanıyor; koltuğa en büyük aday ise Çin, Çin hazır bir şekilde bekliyor. ABD’nin kendisini toplaması için gerekli nokta olan Ortadoğu için Türkiye çok önemli bir üstür. Türkiye’den vazgeçmek demek Ortadoğu’da egemenliği eliyle Rusya’ya vermek demektir. Rusya orada hâkimiyeti alışırsa ABD’nin tek egemenliği kendi ülkesi ve Avrupa kalır. Avrupa dediğiniz yer kendi kendine yetemiyor; onun için Türkiye eşittir Ortadoğu e ABD eşittir para ve petrol. O yüzden Türkiye’ye bu kararı aldığı için yapabilecekleri tek şey konuşarak baskı yapmaktır.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER