Bakan Pakdemirli’den Kurban Sahiplerini İlgilendiren Açıklama

Bakan Pakdemirli’den Kurban Sahiplerini İlgilendiren Açıklama

Bakan Pakdemirli’den Kurban Sahiplerini İlgilendiren Açıklama

 

HaberTS- Haber Servisi- Kurban bayramı geldi ve geçiyor; kurban bayramının 3 gününde yer alırken, kurban sahiplerine bakandan bir açıklama geldi. Türkiye’de hayvancılık genel olarak doğu ve güneydoğu Anadolu bölgelerinde yapılıyor. Hayvan sahipleri kurban bayramını 4 gözle beklerken bu kurban bayramında da herkes kurbanlıklarını satmak için düştü yollara, kimileri besili kurbanlarını sattı kimileri hala alıcı bekliyor. Bir kurbanı yetiştirmek o yaşa kadar sağ salim getirmek kolay değil. Gaye ise herkeste aynı, el bebek gül bebek baktıkları kurbanlıkları satıp para kazanmak; mal elde kalınca ise satıcılarda büyük bir hayal kırıklığı yaşanıyor. Bugün sayın bakan kurban sahiplerini ilgilendiren bir açıklama yaptı. Açıklamasında elde kalan kurbanları devlete ait mezbaha nelere satabileceklerini duyurdu. İşte detaylar

Bakanın açıkladığı fiyat şaka gibi

Sayın bakanın biz yaptığı işe büyük saygı duyuyoruz ama açıkladığı kurban fiyatlarını ya duymadı ya da bir hayvanı bakımından haberi yok. Mezbahanelere satış fiyatı olarak iki farklı kilo sınırında 19 ve 18 TL fiyat belirlendiğini söyledi. Canlı ağırlık olarak belki bu işi bilmeyenlere güzel bir para gibi gelebilir ama bir hayvanın bakımı ve masrafı çok yüksek. Üretici o fiyattan ancak masrafını çıkarır; kış boyunca 1kg saman neredeyse 1,5 TL civarına geldi, ülkede yem yıllardır pahalı bu hayvanlar ot yiyerek bu hale gelmiyorlar. Sürekli yem ve farklı farklı yemler yiyorlar; üstüne kilo almaları için verilen arpa da bunun cabası şimdi bu kadar bakıma karşı 18- 19 TL den hayvan alırsanız üretici gelecek sene hayvan alır mı? Kurban pazarında hayvanına göre ortalama 22 ile 24 TL arasında fiyatlara kurban satılıyor. Devletimiz de üreticiye destek olmak istiyorsa buna yakın fiyatlardan alması gerekiyor.

Yakında ülkede çiftçi ve hayvancı kalmaz

Ülkemizin tarım alanında yani genel algı olarak, tarım ve hayvancılık alanında çok hızlı bir gerileme yaşadığını görüyoruz. Bu işin içinden gelen isimlerin hala başa gelmemesi, çiftçiyi bezdirdi. Her şeye zam geliyor ama çiftçi malını satarken hep ölü fiyattan ürünü gidiyor. Hayvancılıkla ilgili sorunların da tarımdan farkı yok, her şey dünya parası olmuş ama açıklanan fiyatlar çok az. Devlet olarak yem ve saman fiyatlarını düşürsünler çiftçiye de malı 12 TL’den ver desinler biri ses çıkarmaz, şu an zarara giden bir hayvancılık ve tarım var.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER