Bilim Kurulu Kurban Bayramı İle İlgili Uyarı Yaptı! Kurban Bayramı’nda…

Bilim Kurulundan Kurban Bayramı ile ilgili önemli uyarılar geldi.

Bilim Kurulu Kurban Bayramı İle İlgili Uyarı Yaptı! Kurban Bayramı’nda…

Hepimizin bildiği üzere Mart ayında hayatımıza giren Koronavirüs salgını tüm hayatımızı alt üst etmişti. Hal böyle olunca tüm Türkiye Ramazan Bayramını koronavirüs salgını gölgesinde geçirmişti. Evlerinde kalmış ve bayramın tadını çıkaramamışlardı. Hal böyle olunca tüm vatandaşların gözü Kurban Bayramı’na çevrildi. Kurban Bayramı’nda yasak olacak mı? Sorularına geçtiğimiz günlerde Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’dan geldi. Böyle bir şey şuan gündemimizde yok diyen Cumhurbaşkanı yeni kararlar alacak mı? Bayrama çok az süre kala Bilim Kurulu üyeleri tarafından Kurban Bayramı uyarıları ard arda gelmeye başladı.

Bilim Kurulundan Kurban Bayramı ile ilgili önemli uyarılar geldi. Konuyla alakalı açıklama yapan Sağlık Bakanlığı Bilim Kurulu Üyesi ve Çukurova Üniversitesi Tıp Fakültesi Balcalı Hastanesi Enfeksiyon Hastalıkları Ana Bilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Yeşim Taşova önemli açıklamalar yaptı.

Bayram Ziyaretleri Yapmayın!

31 Temmuz tarihinde başlayacak olan Kurban Bayramıyla alakalı önemli açıklamalar yapan Prof. Dr. Yeşim Taşova yaptığı açıklamada, kalabalık ortamlarda olunmaması gerektiğini belirtirken, geçen yıllardaki gibi bayram ziyaretlerinden de uzak durulması gerektiğini belirtti.

Prof. Dr. Taşova, aynı zamanda kurban pazarlarında görülen yapay el tokalaşmasının kesinlikle olmaması gerektiğini belirterek:

"Kurbanlık alımındaki tokalaşma için sosyal medyada görmüştüm araya yapay bir el koymuşlar. O şekilde anlaşmaya çalışılıyor. O da olmayacak, o da bir ritüel bizim için. Bütün bunlardan vazgeçmeliyiz. Bilindiği gibi sosyal mesafe, maske, temizlik ve havalandırma gibi önlemler çok önemli. Bu dönemi böyle geçireceğiz. Özellikle ikinci dalgayı beklerken daha dikkatli olmak gerekiyor" dedi.

Kurban Kesiminden sonra dağıtılan etlerin daha güvenli bir şekilde paylaşılması için et dağıtımında sosyal mesafe kuralına uyum sağlanması gerektiğini belirten doktor:

"Belediye ve kurumların ayırdığı, hijyen ortamının sağlandığı alanlarda, daha kontrollü olan kısımlarda bu görevin yerine getirilmesi şart ve koşul. Etlerin dağıtımı da sosyal mesafe korunarak yapılmalı. Kapıya bırakılarak, mesafe korunarak yapılabilir. Maske kullanımına dikkat edilerek dağıtılabilir. Gidip evde oturma, kalabalık bir ortam oluşturup o şekilde dağıtmanın da olmaması lazım" dedi.

Kurban Bayramında Bayram Namazı Olacak Mı?

Sağlık Bakanlığı Koronavirüs Bilim Kurulu Üyesi Karadeniz Teknik Üniversitesi Farabi Hastanesi Göğüs Hastalıkları Uzmanı Prof. Dr. Tevfik Özlü Kurban Bayramıyla alakalı bazı açıklamalarda bulundu.

Tevfik Özlü yaptığı açıklamada:

"Hayvan pazarı, kesim yerine gitmeden, insanların kurbanı kesilip, eti teslim edilmeli. Hayvan pazarları ve kesim yerlerinin sayısı artırılmalı, alanlar genişletilmeli; yeterli sayıda lavabo, sıvı sabun, kağıt havlu, el dezenfektanı olmalı. Buraların bakımı; girişte ateş ölçümü, semptom sorgulaması, alana göre içerideki kişi sayısının kontrolü, fiziki mesafenin korunması, maskesiz girilmemesi, hijyene uyulması için ilgili kişi ve kurumlar ile bunların görev, yetki ve sorumlulukları tanımlanıp ilan edilmeli" dedi

Bayram Namazıyla ilgili de:

"Denetimleri kimin ne sıklıkla, nasıl yapacağı ve cezai yaptırımların nasıl uygulanacağı netleştirilmeli. Mümkünse, bayram namazı açık havada kılınmalı, kişiler arası en az 1 metre mesafe olmalı, maskesiz gelinmemeli, giriş ve çıkışta kalabalıklaşma olmaması için uyarılar yapılmalı, namaz sonrası bayramlaşma, temas, tokalaşma olmamalı. Namaz öncesi cami, halılar, lavabo, abdest alma yerleri, tuvaletler ve çevre yüzeyleri temizlenip dezenfekte edilmeli, cemaat evinden seccadesini getirerek, onun üzerinde namaz kılmalı, müftülükler, din görevlileri, bu kuralları önceden cemaate duyurmalı" dedi.

Ramazan Bayramından Daha Riskli

Kurban Bayramı’nın Ramazan Bayramından riskli olduğunu belirten Prof. Dr. Özlü:

"Bayram ziyaretleri kısa tutulmalı, mümkünse açık havada yapılmalı, maske ve mesafe korunmalı, bu sırada el öpme, sarılma, temas ile yeme içme olmamalı, yemek davetleri yapılmamalı ve davetlere katılmamalı. Bayram, başka etkinliklere benzemez. Kurban ritüeli nedeniyle bu bayram, Ramazan Bayramından daha riskli. Ülkemizin her evinde yaşanan ve 83 milyonun katıldığı bir etkinlik söz konusu. Çok dikkatli ve hazırlıklı olmalıyız. Bu tedbirler riski ortadan kaldırmaz; ama azaltabilir" dedi.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER