Direksiyon Kutusu Ve Arızaları

Direksiyon ve buna bağlı olarak direksiyon kutusu araçta en çok çalışan parçalardan bazılarıdır. Direksiyon kutusunun çalışma mekanizması dişli gruplardan oluşmaktadır.

Direksiyon Kutusu Ve Arızaları

Araba denince akla gelen ilk parçalarından biri direksiyondur. Direksiyon sayesinde arabanın yönünü kontrol edebilir, yol hakimiyeti sağlanabilir. Direksiyon kutusu ise direksiyonda gerçekleştirilen hareketlerin tekerleklere aktarımını sağlar.  Bu aktarımın doğru olması oldukça büyük önem taşır. Aksi halde araç istenilen gibi kontrol edilemeyebilir ve bu durum trafik kazalarına sebebiyet verebilir.

Direksiyon kutuları özellikle 2 çeşitten oluşur. Hidrolik ve elektronik sistemler olmak üzere iki çeşit bulunmaktadır. En yaygın kullanılan direksiyon kutusu türü pinyon kremayer tip direksiyon dişli kutusudur. Pinyonun yanı sıra piyasada sonsuz vida döner bilyeli tipteki direksiyon dişli kutusuna da rastlamak mümkündür.

Direksiyon Kutusu Arızası Neden Olur?

Direksiyon ve buna bağlı olarak direksiyon kutusu araçta en çok çalışan parçalardan bazılarıdır. Direksiyon kutusunun çalışma mekanizması dişli gruplardan oluşmaktadır. Zamanla ve kullanıma bağlı olarak direksiyon kutusunda aksaklıklar meydana gelmeye başlayabilir. Başta dişlilerin aşınması sıklıkla karşılaşılan etkenlerden biriyken, hidrolik maddesinin azalması, pompanın arıza yapması ya da direksiyonun kutusunun yapısında bulunan diğer plastik sızdırmaz bileşenlerinin eskimiş olmasından kaynaklı da direksiyon kutusu arızalanabilir. Bunun için oto yedek parça sitelerinden direksiyon kutusu temin etmelisiniz.

Direksiyon Kutusu Arızası Belirtileri Nelerdir?

Direksiyon kutusu arızaları rahatlıkla anlaşılabilen arızalardır. Başta direksiyon simidinde oluşan boşluklar ile sürücünün direkt olarak dikkatini çekebilir. Oluşan boşluklardan kaynaklı olarak direksiyon hareket ettirilirken sesler oluşabilir.

Ayrıca direksiyonun sertleşmesi veya ağırlaşarak manevra kabiliyetini yitirmeye başlaması da dikkat çeken belirtiler arasındadır.

Direksiyon kutusunda yağ kaçağı olabilir. Kutunun uzun süre kullanımına bağlı olarak bu sorun ile karşılaşılabilir. Ayrıca direksiyon kutusunun su alması, tekerlerde oluşabilen hasarlar da bu soruna sebebiyet verebilirler. Yağ kaçırma rahatlıkla tespit edilebilen bir sorundur. Gözle görülerek tespit edilebilirken, araç hareket halindeyken yapılan sağ sol manevraları sırasında ses duyulması yağ kaçağının göstergeleri arasında yer almaktadır.

Direksiyon Kutusu Tamiri Nasıl Yapılır?

Direksiyon kutusu tamiri için öncelikle sorunun nereden kaynaklandığı tespit edilmelidir. Direkt olarak kutu değişimi yapılmaya yönelmek masraflı bir değişim olduğundan öncelikle parçaların incelenmesi yapılır. İnceleme ardından dişli ve metal gruplarının değiştirilmesi, hidrolik seviyesinin düzenlenmesi ve sızdırmaz plastik bileşenlerinin tamir edilmesi gibi işlemler uygulanabilir.

Direksiyon Kutusunun Değişmesi Gerekirse

Direksiyon kutusu tamirinde son radde olarak kutu değişimine gelinebilir. Değişim öncesinde egzoz sökülür ve bir ucu da tekerleğe bağlı olan direksiyon kutusu değiştirilir. Değişim ardından kutunun doğru takıldığını ve doğru bir şekilde çalıştığını tespit etmek üzere testler yapılmalıdır.

Güncelleme Tarihi: 18 Ekim 2021, 16:18
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER