Dogecoin Nedir?

Zamanında sadece kripto paralar için şaka amaçlı çıkan ama sonradan binlerce kişinin akın etmesi sonucu inanılmaz bir büyüme yaşayan bir kripto para düşünün. Bu kripto para bir yazılımcının evde oturup canının sıkılması sonucu ortaya çıksada şu anda milyonlarca kişinin haznesinde bu kripto paradan bulunuyor. Peki nerden çıktı bu Dogecoin (DOGE) ve ne işe yarıyor, Dogecoin nedir, gelin bunu konuşalım.

Dogecoin Nedir?

Zamanında sadece kripto paralar için şaka amaçlı çıkan ama sonradan binlerce kişinin akın etmesi sonucu inanılmaz bir büyüme yaşayan bir kripto para düşünün. Bu kripto para bir yazılımcının evde oturup canının sıkılması sonucu ortaya çıksada şu anda milyonlarca kişinin haznesinde bu kripto paradan bulunuyor. Peki nerden çıktı bu Dogecoin (DOGE) ve ne işe yarıyor, Dogecoin nedir, gelin bunu konuşalım.

Popüler bir memeden çıkan bu para Shiba Inu (hayır o kripto para olan değil köpeğin adı olan) ırkına ait bir köpekten geliyor. DOGE kelimesi köpek anlamına geliyor. Köpek kelimesinin (dog) bilerek yanlış yazılmasından türetilerek böyle bir isim elde edilmiş. Doge kelimesi 2000li yıllarda internette yayınlanan bir kukla gösterisiyle ortaya çıkmış. Tabi bu da o an oldukça eğlenceli kabul edilen bir olgunun isim olarak kullanınca nasıl bu denli tepki ve etkileşim alabildiğini açıklıyor. 2013 yılında bundan esinlenerek çıkan bu altcoin esasen Litecoin ağına inşa edilmiş ve aynı şekilde onun altyapısını kullanmaktadır. Eşler arası (peer-to-peer) bir kripto para oluşturma amacıyla ortaya çıkan mühendisler ayrıca Dogecoin'i diğer kripto paraların tartışmalı tarihinden uzaklaştırmak istediler. Dogecoin resmi olarak 6 Aralık 2013'te piyasaya sürüldü ve ilk 30 gün içinde Dogecoin.com'ı bir milyondan fazla kişi ziyaret etti. 2018den bu yana aktif olarak geliştirilmemesine rağmen madenciler arasında oldukça popüler olan bu meme coin şu anda en büyük hacme sahip kripto paralar arasında oldukça yüksek sıralarda yer alan Dogecoin, ünlü bir girişimci olan Elon Musk tarafından oldukça destek buldu.

Dogecoin (DOGE) hakkında detaylı bilgilere girmeden önce bu kripto paralar hakkında birkaç bilgiye yer verelim. Öncelikle kripto paralar oldukça çeşitlilik göstermekte ve her birinin farklı bir amaç ve tasarımı olabilmektedir. Bunlardan en çok bilinenleri Ethereum ve Bitcoindir. Öyle ki bu iki ana kripto paranın bile arasında oldukça büyük farklar oluşuyor. Fakat yinede ana merkez konumuz merkeziyetsiz bir yapı oldukları. Öyle ki herkes tarafından dijital olarak tutulan kayıt defterleri tarafından çalışan bu sistem, diğer merkezi sistemlere nazaran size daha çok mahremiyet, özgürlük ve verimlilik sağlamaktadır. Bu merkeziyetsiz yapının sunmuş olduğu rahatlıklar nedeni ile insanlar tarafından hızlıca kabul görmüş ve hızlıca büyümüştür.

Dogecoin Madenciliği Nasıl Yapılır?

Dogecoin (DOGE) satın almak isteyen kişiler için genellikle ilk adım Dogecoin (DOGE) madenciliği olabilir. Basit bir şekilde madencilik bir işin yapılması için bunu yapan insanlara ödenen bir işlem ücretidir. Yapılan bu iş ve onay için karmaşık matematiksel denklemlerin çözülmesi gerekir ve bu amaçla güçlü özelliklere sahip donanımlı bilgisayarlar veya bunun için özel tasarlanmış işlemciler gerekir.

Dogecoin (DOGE) madenciliğinde bloğun zamanı, zorluk seviyesi, algoritma ve ödül yönlerinden diğer kripto para birimlerine kıyasla bazı farklılıklar içerir. Örneklemek gerekirse Dogecoin için dakika başına blok süresi olan süre Bitcoin için 10 dakika, Litecoin için ise 2,5 dakika olarak ayarlanmıştır. Yani Dogecoin (DOGE) madenciliği yapmak diğerlerine göre daha hızlıdır denebilir.

Madencilikte solo ve havuz olarak iki farklı seçenek sunulurken bunlardan bir tanesi bireyseldir, tamamen bir bir yerde yapılır diğerinde ise bir grup tarafından yapılarak verimlilik ve zorluk dengelenir. Fakat bu seferde yapılan işin ödülü işi yapanların ne kadar iş yaptığına bakılarak ölçülen paylara bölünür.

Solo madencilik yaparken ise bekleme süresi uzun olup risk biraz daha yüksektir. Yani ilk blok ödülü alabilmek için beklenmesi gereken süre haftalar ya da aylar olabilir. Fakat bir ödül kazanıldığında bir paylaşım olmaz ve bunun tamamı kullanıcıya kalır. Bu sayede ücret ödemeye de gerek kalmayacaktır. Elde edilecek kazanç belirlenirken ise o an geçerli olan Dogecoin (DOGE) TL fiyatı geçerli olacaktır.

Dogecoinin Kısa Tarihi

Kasım 2013’ün sonlarında Adobe Inc.in Avustralya Sidney ofisinde ürün yöneticisi olan Jackson Palmer ilginç bir  tweet attı:

 “Eminim ki bir sonraki yapılacak en büyük şey; Dogecoine yatırım yapmak.”

Palmer hemen ardından silmek üzere attığı bu tweetin ardından, kripto para biriminin “şüpheci-analitik” gözlemcisi olarak tanımlandı. Tweeti muhtemelen alaycı ve eleştirel olarak karşılandı fakat sonrasında sosyal medyadan olumlu geri dönüşler almasından sonra dogecoin.com alan adını satın almaya karar verdi.

Bu sırada IBMde kendi dijital bir para birimini oluşturmak isteyen ancak çabalarını realiteye dönüştürmekte oldukça güçlük çeken bir yazılım geliştiricisi olan Billy Markus, Dogecoin buzz’ını keşfetti. Dogecoinin arkasındaki yazılımı geliştirmek için izin almak amaçlı olarak Palmera iletişime geçmesi gerekti. Dogecoinin kendisi Litecoinden türetilen ve başlangıçta blok madenciliği için rastgele bir ödül kullanan Luckycoindeki kodunu temel aldı. fakat bu sistem Mart 2014te statik bir ödül olarak değiştirildi. Dogecoin artık Litecoinin scrypt teknolojisini kullanan ve bir proof-of-work konsensüsüne sahip bir kripto para olmuştur.

Palmer ve Markus birlikte Dogecoini (DOGE) 6 Aralık 2013te piyasaya sürdü ve sadece İki hafta sonra 19 Aralıkta Dogecoinin değeri, belki de Çinin bankalarının kripto para birimine yatırım yapmasını yasaklaması nedeniyle %300e varan seviyelerde artış gösterdi.

Yinede bu artış ileride DogeFather lakaplı ünlü girişimci Elon Musk’ın Dogecoin paylaşımları kadar etkili olmadı. Elon Musk’ın bu paylaşımları DOGE için inanılmaz bir patlamaya yol açtı ve dünya çapında bir bilinirliğe kavuşan bu kripto para en yüksek hacme sahip kripto paralar arasında ilk sıraları gördü.

Güncelleme Tarihi: 09 Haziran 2021, 11:30
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER