Dünden Bugüne Kadın Hakları!

Geçmişten günümüze gelinceye kadar dünyada kadınlar hakları için mücadeleler devam etmekte. Türkiye de Kadın Hakları M.Kemal Atatürk tarafından verildi.

Dünden Bugüne Kadın Hakları!

Geçmişten günümüze gelinceye kadar dünyanın her yerinde kadınlar hakları için mücadele vermeye devam etmektedirler. Türkiye'de de kadın hakları Mustafa Kemal Atatürk tarafından verildi.

Hem sosyal hayatta hem de iş hayatında kadınlar, cinsiyet eşitsizliğine maruz kalmaktadırlar. Dünyanın her yerinde dünden bugüne kadar gelen bu düzen, giderek bozulmaya başladı. Kadınların bir cinsel obje olarak görülmesi pek çok hakkın sınırlandırılmasını sağlamaktadır. Bazı yobaz düşüncelere göre, kadın yalnızca evde oturup, yemek yapmaya, çocuk bakmaya zorlanan bir zihniyet olarak görülse de bu zihniyet zamanla yıkılması için mücadele verilmeye devam edilmekte. Ama her ne kadar mücadele edilse de taciz, şiddet, cinayet olayları bitmek bilmemekte. Aklımıza gelen, Şule, Münevver, Özgecan, Emine, Güleda ve Ceren... Tüm Türkiyeyi yasa boğdu. 

Şimdi sizlere geçmişten güne kadınların yaşadığı sıkıntılardan ve verilen haklardan bahsetmek istiyoruz. 

1- 1848 İlk Kadın Hakları Sözleşmesi 

Amerikalı Elizabeth Cady Stanton ve Lucretia Mott tarafından New York da ki ilk kadın hakları kongresini oluşturdu. Bu toplulukta ise Duygu ve Kararlar Bildirgesi yayınlandı. Yayınlanan bildirgede medeni, sosyal, politik ve dini haklar talep edildi. Bu bildirge de kadın ve erkeklerin eşit sayılma kararı alındı. İlk Feminizm hareketini başlatan kişi olarak da Elizabeth Cady Stanton belirlendi. 

2- 1939 Tarihteki ilk Kadın Savaşı 

Tarih boyunca ilk kadın savaşı Nijerya da 1929 yılında meydana geldi. Lgbo kabilesi kadınları Nwanyeruwa önderliğinde, çalışma haklarının elinden alınmasına rağmen, kendilerinden vergi istenmesinden dolayı ayaklandılar. Palmiye yapraklarını alan kadınların, yaprakları kendilerine komşu köylerdeki diğer kadınlara ulaşması hedeflenmiştir. Vergi nedeniyle 25 Bin Kadının katıldığı mücadele bir baş kaldırıya dönüştü. Ve Kadın Savaşı başladı. 

3- Lowell Kadınlarının Mücadeleleri

Sanayi Devrimi olduğu esnada Amerika da tekstil sektöründe yaşları 12 ile 30 yaşları arasında değişiklik gösteren Fabrika Kızları adıyla adlandırılan kadın işçiler çalışıyordu. 1813 yılında Lowell adı verilen bir şirket kuruldu. Bu şirkette ise kadınlar çalışmaya başladı. Fakat bir sorun vardı. Kadınların aldığı aylıklar, erkeklerin aylığının yarısı kadardır. Fakat çalışma şartları erkeklerinkiyle aynıydı. Haftalık 73 saat çalışan işçiler, barınacak yer olarak çalıştıkları yerin çevresinde olan fabrikalarda kalıyorlardı. Pansiyonlarda ise gece saat 22.00 dan sonra sokağa çıkma yasağı mevcuttu. Bunların da dışında kadın işçilere ahlak ve din dayatması yapılıyordu. Sanki sadece ahlaklı olması gerekenler kadınlar gibi.

1834 yılına gelindiğinde maaşlara %15 oranda indirim yapıldı. Tüm bu zorlu şartlar dışında kadınlar grev kararı aldılar. Örgütlenememe, deneyimsizlik gibi nedenlerden ötürü yapılan grev başarısız olsa da 1845 yılında ikinci bir greve kalkışıldı. Pek çok üst düzey görevlinin bir araya gelmesiyle ayaklanma başarılı oldu. Ve kadınların ilk birliği olan Lowell Kadın İş Reform Örgütü kuruldu. 

4- Kadın Kurtuluş Hareketi

2. Dünya Savaşı esnasında erkeklerin savaşa katılmasından ötürü kadınlar iş gücüne girmişti. Ancak savaş sona erdiğinde kadınlar ev yaşamına dönmek durumunda kaldılar. Bu durumda kadınları bunalıma sürükledi. Sayıları gittikçe artan kadınlar yüksek öğretimine devam ederek iş gücüne katıldı. Ancak erkek egemenliğinin yoğun olduğu o yıllarda kadınlar kariyer basamaklarını tırmanamadılar. Bu nedenle 1970li yılların başlarında Kadın Kurtuluş Hareketini başlattılar. 

5- Siyah Feminizm

Kuruluş hareketinde olan bazı feministler beyaz olmayan kadınları dışlıyordu. Kasıtlı olarak olmasa da bu olay bir ayrım yaşanmasına neden oldu. Kadınların feminizm hareketi ırk arımı olmadan sadece cinsiyet odaklı olması gerektiğinden ötürü siyahi kadınların dışlanmaması gerekiyordu. Siyah feminizm hareketi de feminizmin diğer kollarından. Siyah Feminizm hareketiyle tüm kadınlar bir bağ olmuş ve birbirinden ayrı düşünülmedi. 

Güncelleme Tarihi: 07 Aralık 2019, 23:12
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER