Durmadan Yapmak İsteyeceğiniz Nefis Tencerede Sufle Tarifi

Bugün sizlere tadına doyamayacağınız ve çok pratik şekilde hazırlayacağınız harika bir kıvamı olan akışkan mı akışkan bir sufle tarifi vereceğim.

GENEL 28.01.2021, 23:25
Durmadan Yapmak İsteyeceğiniz Nefis Tencerede Sufle Tarifi

Tencerede yapacağımız bu tarif bizim sadece maksimum 15-20 dakikamızı alacaktır. Evinizin vazgeçilmez tatlarından biri olacak bu tarif için dilerseniz malzemeleri saymaya geçelim.(Bu tarif 4-6 kişiliktir.)

Nefis Tencerede Sufle Malzemeleri

  • 1 çay bardağı şeker

  • 1 adet yumurta

  • 1 çay bardağı sıvı yağ

  • 1 çay bardağı süt

  • 8 tepeleme yemek kaşığı ile un

  • 2 yemek kaşığı kakao (çok yoğun istemiyorsanız 1 yemek kaşığı da ekleyebilirsiniz.)

  • 1 paket vanilya

  • 1 paket kabartma tozu

  • Sütlü, bitter veya damla çikolata

  • Üzeri için pudra şekeri

Bu tarifimiz öğrenci evlerinin ve fırını olmayan evlerin favori tatlısı olacaktır. Puf puf kabarmış keki ve içindeki akışkan çikolatasının birleşmesi hepimizin düşününce bile iştahını kabartıyor. Şimdi dilerseniz yapılış aşamasına geçelim.

Nefis Tencerede Sufle Yapılışı

Her şeyden önce biz tarifimizi hazırlarken bardaklarımız veya kullanacağımız kaselerin sığacağı geniş bir tencereye su dolduralım ve onu kaynamaya bırakalım. Su kalıplarımızın yarısına kadar gelmelidir. Şimdi yapımına geçelim. Öncelikle yumurta ve şekeri çok iyi şekilde mikser (çırpma teli de olabilir) ile beyaz rengine yakınlaşıncaya kadar çırpalım. Yumurta ve şeker beyaz bir köpük gibi olunca üzerine 1 çay bardağı sütümüzü ilave edelim. Sonrasında 1 çay bardağı yağımızı, 1 paket vanilyamızı ve 2 yemek kaşığı kakao tozumuzu ekleyelim. Bunlar da kıvamını alınca 8 tepeleme yemek kaşık unumuzu ve 1 paket kabartma tozumuzu ekleyelim. Bunları iyice karıştırıp, kıvamını verdikten sonra önceden yağlanmış, ısıya dayanaklı cam bardaklarımızın veya kaselerimizin içine eşit şekilde paylaştıralım. Kaynamış suyumuza dikkatli bir şekilde kullandığımız kalıplarımızı yerleştirelim. Tencerenin üzerine biz bez örtüp kapağını iyice kapatalım. Kapattıktan sonra 6-7 dakika tutalım. Tatlımız piştikten sonra gene dikkatli olmalıyız. Kaynar sudan alırken plastik eldiven yoksa bir mutfak havlusundan yardım alabilirsiniz. Tatlılarımızı tencereden çıkarıp mutfak tezgahımıza aldıktan sonra üzerine delikli çay süzgeci yardımıyla isteğe göre pudra şekeri serpebilirsiniz.

Sıcak servis ediniz. Afiyet olsun.

Yorumlar (1)
Elifsu BARAN 1 yıl önce
Daha denemedim şimdi deneyeceğim gerçekten heyecanlıyım