Giresun Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Can'dan, 10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü mesajı

GİRESUN (AA) - Giresun Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Yılmaz Can, 10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü'nü kutladı.Can, yayımladığı mesajda, ifade ve haber alma özgürlüğünün en etkili aracı olan basının, aynı zamanda katılımcı...

Giresun Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Can'dan, 10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü mesajı

GİRESUN (AA) - Giresun Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Yılmaz Can, 10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü'nü kutladı.

Can, yayımladığı mesajda, ifade ve haber alma özgürlüğünün en etkili aracı olan basının, aynı zamanda katılımcı demokrasinin de vazgeçilmez değerlerinden biri olduğunu belirtti.

Basın özgürlüğünün demokrasinin dördüncü gücü olarak hayati bir önem arz ettiğini vurgulayan Can, "Yasama, yürütme ve yargı erklerinin yanında, basın gücüyle birlikte yürüyen demokrasiler topluma huzurlu ve istikrarlı bir ömür vadeder." ifadesini kullandı.

Can, basın çalışanlarının kamu hizmetlerinin daha iyi, verimli ve etkin yürütülmesi için denetleme ve uyarma görevi de yaptığının altını çizerek, şunları kaydetti:

"Gündeme taşıdıkları konularla ilimizin ve ülkemizin sosyal, kültürel ve ekonomik alanda gelişmesi ve kalkınmasına önemli katkılar sağlamakta, bunun yanında, devlet ve vatandaş arasında köprü vazifesi de görmektedir. Kamu ve özel tüm işletme ve kurumların faaliyet süreçlerinde, toplumun her bileşeninde ve yaşanan her vakada halkın ihtiyaç ve beklentilerini diri tutmak, sosyal dokuyu sağlamlaştırmak, geleceğe emin adımlarla ilerlemek adına kurulan otokontrol mekanizmalarının içinde fedakarca görev yapan basın çalışanları, meslek hayatlarında bir çok zorlukla uğraşmak zorunda kalmaktadırlar."

Gazetecilerin daha rahat çalışma koşullarına sahip olmalarının ve emeklerinin karşılığını alabilmelerinin en büyük temennisi olduğunu belirten Can, şöyle devam etti:

"Bu itibarla, sadece hakikatin peşinde koşan, ilkeli ve objektif bir şekilde mesleğini ifa eden, yerelde bizlerle birlikte çalışan ve her daim desteklerini hissettiğimiz arkadaşlarımız başta olmak üzere, tüm gazetecilerimizi saygıyla ve sevgiyle selamlıyor, 10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü'nü kutluyorum. Vefat eden gazeteci arkadaşlarımıza da Allah'tan rahmet diliyorum."

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER