Hayvanlardan Korona Bulaşır mı? Dikkat! Kurban Yaklaşıyor

Hayvanlardan Korona Bulaşır mı? Dikkat! Kurban Yaklaşıyor

Hayvanlardan Korona Bulaşır mı? Dikkat! Kurban Yaklaşıyor

 

HaberTS- Haber Servisi- Korona virüs insanlarda kafa karışıklığı yaratmaya devam ediyor; kimsenin bilmediği bir hastalıktan bahsediyoruz. Hastalıkla ilgili her gün yeni bir olay çıkıyor ve bu olaylar insanların kafasını karıştırıyor. İslam âlemi için kurban bayramı yaklaşıyor; kurban bayramında durumu müsait olanlar yaradan rabbi için kurbanlarını keserler. Bu şekilde ibadetini yerine getirmiş olurlar; insanların ibadet yapacağı bu mübarek günde insanların akıllarına takılan bir soru var; acaba hayvanlardan hastalık bulaşır mı? Öyle ya kurban boyunca neredeyse 40 milyon insan kurbanla uğraşacak ve bu bir sağlık sorusu olarak ön plana çıktı. Bizde sizler için ülkemiz de ve dünyada verilen cevapları araştırdık; işte detaylar

İngiltere’de kedide korona

 Yaptığımız araştırmalara geçmeden önce başka bir yeri hatırlatalım; açıklamalar bu hastalın bir hayvan olan yarasadan geçtiği doğrultusundaydı. İkinci bir haber ise İngiltere’de verilmiş İngiliz basını bir kedide korona virüse rastlandığını açıklamış. Bu haber hayvanlarda korona olabileceğine işaret ediyor; yapılan açıklamaları İngiliz medyasında ufak bir araştırma ile sizlerde görebilirsiniz. Bu yabancı basından düşen haberlerdi, bizim ülkemiz de bir bilim kurulu var ve onlarda kurbana dair açıklamalarda bulunmuştu. Onların yaptığı açıklamalarda tam bir net cevap yoktu ama taslak gibi olsa da bu soruya onlarda bir cevap verdiler.

Kurbandan korona olur mu?

Şimdi ülkemizi ve İslam âlemini ilgilendiren o asıl soruya geçelim, kurbanda korona olur mu? Kurbanlık olarak kesilebilecek hayvanlarda dünyanın hiçbir noktasında korona virüs tespiti yapılmamıştır. Uzmanlar ise korona virüs ihtimaline imkânsız demiyor ama çok az bir ihtimal olarak söylüyorlar. Uzmanların yaptığı açıklamayı özetlersek, kurbanda korona olma ihtimali çok az ama yok değil. Sizler yine önlemlerinizi alarak bu işi yapmalı ve ona uygun kurban kesmelisiniz. Önlemden kasıt bir kere etleri çok iyi bir şekilde pişirmeden yemeyiniz; kurban keserken elinizi ağzınıza ve hastalığın vücudunuza geçebileceği herhangi bir noktaya temas ettirmeyiniz. Bu iki nokta sizler için çok önemlidir; maske ve eldiven koruyucu önlemler arasında olacağı için bu iki nesneyi kullanmanızda yine uzmanlar tarafından yapılan başka bir açıklamadır. Kurban bayramı ve diğer bayramlar, bu hastalık geçinceye kadar daha dikkatli olmamız gereken günlerdir.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER