İhaleden Araba Satın Almak İsteyenler Dikkat!

Hacizli araçlar için icra daireleri tarafından düzenlenen ihalelere katılan kişi sayısı gün geçtikçe artıyor.

İhaleden Araba Satın Almak İsteyenler Dikkat!
banner818

Bu gerçekleştirilen ihalelerde piyasaya nazaran daha uygun fiyatlara yeni arabalar alınabilmekte. Hakkında haciz işlemi başlatlan ve otoparkta bekleyen araçların ilanları web sayfalarında, gazetelerde veya gazetelerde göze çarpıyor. İhaleye katılan ve aldığı arabaların alım satımını yapan galericiler dışında isteyen her kişinin ihaleye katılma hakkı vardır. Yazımın devamında icradan araç almak için gereken şartların neler olduğundan bahsedicem.

        Kimler Katılabilir?

    İhaleye kişi kendi de katılabileceği gibi başka birinin vekaletiyle de katılabilir. 18 yaşını doldurmuş herkes hür iradesiyle ihaleye katılma hakkına sahiptir ve bu katılım için yerine getirilmesi gereken en önemli şeydir. İhaleden araba alıp satmak için katılan kişinin Türk vatandaşı olması ve nüfus kağıdını da başvuruya yanında getirmesi lazım.

      Teminat Bedeli ve Diğer Prosedürler

      Satın almak istediğiniz aracın değerini karşılayabilceğinizi gösteren ve teminat bedeli denilen ücreti ya bankayla ya da nakit olarak ödemeniz gerekmektedir. Teminat bedeli ihaleden ihaleye göre değişir ve ihaleyi kazanamadığınız durumda geri iade edilir. Teminat bedeli dışında katılım formunuda doldurup teslim edilmesi gerekmektedir.

İhaleye Katılmadan Önce Dikkat    Edilmesi Gereken Konular

   İhaleler,  illerdeki müdürlüklere göre değişiklik gösterebilirler. İhaleye katılmadan önce ilin ihale detaylarını icra dairesinin yaptığı duyurulardan takip etmelisiniz. Bunun yanında katıldığınız ihalenin dosya numarasını mutlaka kayıt etmeli ve şartlar için gerekli olan belgeleri eksiksiz olarak tamamlayıp götürmelisiniz. Araç ilk ihalede satılmazsa 5 gün arayla 2 ihale düzenlenebilir. Her zaman ki gibi bu durumlarda da icra dairelerinin ilanlarını takip etmelisiniz.

   Araç İhale Başlamadan Kontrol Edilmelidir

    İhalesi için katıldığınız arabanın tüm bilgilerinin yazılı olduğu ve bilirkişi tarafından hazırlanmış olan raporu  dikkatli okumak önemlidir.  Otoparklarda ve depolarda olan aracın hasar kaydı ve borcunun olup olmadığına önceden bakılmalıdır. Ayrıca sigorta kaydının da kontrolü lazımdır. Bu incelemler , araç satın alındıktan sonra extra masraf çıkmaması için çok önemlidir.

        İhalenin Feshi Şartı

    İhaledeki araçların fiyatları genellikle %50’sinin altından satışa sunulur. Eğer araç ikinci kez ihaleye çıkarsa oran %40’a kadar düşebilir. Teklifler adalet bakanlığının “e-satış” sitesinden satıştan 1 gün önce olmak şartıyla verilmektedir. Eğer ihale yolunda gitmiyorsa veya ihalede hile varsa 7 gün içinde ihalenin feshi davası açma hakkına sahipsiniz. Eğer ihale normal seyrinde ilerlemişse araç alındıktan sonraki işlemler ilk olarak satın aldığın aracın bedelini 10 gün içinde aracın kayıtlı olduğu icra dairesine yatırmanız gerekmektedir.

Güncelleme Tarihi: 05 Aralık 2019, 18:58
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER