İngiltere’de Türk modacıdan özel defile

İngiltere’de yaşayan Türk moda tasarımcısı Zeynep Kartal, bu yıl Londra Moda Haftası kapsamında III. Sultan Selim’in İngiliz Amiral Nelson’a armağan ettiği elmas çelenk şeklindeki nişandan ilham alarak tasarladığı 2019 ilkbahar/yaz koleksiyonunu özel bir defileyle tanıttı.

İngiltere’de Türk modacıdan özel defile

İngiltere’de yaşayan Türk moda tasarımcısı Zeynep Kartal, bu yıl Londra Moda Haftası kapsamında III. Sultan Selim’in İngiliz Amiral Nelson’a armağan ettiği elmas çelenk şeklindeki nişandan ilham alarak tasarladığı 2019 ilkbahar/yaz koleksiyonunu özel bir defileyle tanıttı.

İngiltere’de yaşayan Türk moda tasarımcısı Zeynep Kartal, 2019 ilkbahar/yaz koleksiyonunu özel bir defileyle tanıttı. Defile öncesinde Kartal’ın ev sahipliğinde düzenlenen sergide, 300 adet elmas taşla bezeli çelenge karşılık olarak Birleşik Krallık’ın o dönemde III. Sultan Selim için armağan edilmek üzere tasarlanan ama verilemeyen yaklaşık 220 yıllık cami şeklindeki saat hediyesi de ilk defa bu sergide görücüye çıktı. Bir Osmanlı padişahının ilk kez yabancı bir komutana verdiği hediye olarak da tarihe geçen çelengin İngiliz Hükümeti tarafından 17. yüzyıla ait elmaslar ve yakutla tasarlanan replikasının yanı sıra Zeynep Kartal da bu sergiye özel olarak 13 elmas okun bütünleştiği bir çelenk tasarladı. Paha biçilmez çelenkler, özel korumalar eşliğinde Goldsmiths’s Hall’de korundu. Sergi kapsamında Türkiye Cumhuriyeti ve İngiliz Hükümeti’nin özel arşivlerinden ilk kez çıkarılan III. Sultan Selim ve Amiral Nelson’ın orijinal fotoğrafı ve yazışmaları da yer aldı. III. Sultan Selim’in inciden tasarlanmış olan iki tesbihinin replikası da sergide yerini aldı.

Tarihi geçmişi 1339 yılına dayanan, Kraliçe II. Elizabeth’e ait olan mülk olmasının yanı sıra geçmişte kraliyet ailesinin sahip olduğu hazinelerin korunduğu yer olarak bilinen The Goldsmiths’s Hall’de özel defile ve sergi düzenlendi. Elmas çelenk figürlerinin özel olarak işlendiği tasarımlar ise Kartal’ın koleksiyonunda göz kamaştırdı. Kariyerinde 9. kez Londra Moda Haftası’na katılan Zeynep Kartal, defiledeki tasarımlarıyla bütünleştirdiği çelenk motifleriyle geçmiş ve bugün arasında adeta bir kültür harmonisi de oluşturdu. Osmanlı döneminin ihtişamını yansıtan elmas bezeli çelenk ve İngiliz Hükümeti’nin armağanı cami şeklindeki altın saat, ilk kez bu defile kapsamında dünyaya tanıtıldı.

Defileye Cumhurbaşkanı Başdanışmanı Fecir Alptekin, Türkiye’nin Londra Büyükelçisi Abdurrahman Bilgiç, Milletvekili E. Sare Aydın Yılmaz ve Ömer Faruk-Züleyha Özgül katıldı. İngiltere’nin yıldız oyuncularından Candine Brown, Victoria Ekanoye, Montana Brown, Hayley Hughes, Samira Mighty, Zara Mcdermont, Kimberley Garner, Olivia, Arben Gemma Oaten, Bhavna Limbachia ise bu özel gününde Kartal’ı yalnız bırakmadı. Büyükelçi Bilgiç, defile ve serginin ardından Londra Büyükelçilik Rezidansı’nda resepsiyon verdi.

Zeynep Kartal, defile ve sergiyle ilgili, "Şimdiye kadar gerçekleştirdiğim her defilenin öncesine mutlaka ülkemi tanıtan bir öğe koymayı amaçladım. Bu koleksiyonumda ise bana ilhamı III. Sultan Selim ve Amiral Nelson arasındaki dostluk verdi. Aslında tarihimiz Trafalgar Meydanı’nda bulunan Nelson heykelinde amiralin taktığı şapkanın üzerindeki çelenkte bile gizli. Osmanlı ve İngiltere’nin dostluğunu pekiştiren III. Sultan Selim’in İngiliz Amiral Nelson’a hediye ettiği 1951 yılında kaybolan elmas bezeli çelenkten esinlenerek koleksiyonumu hazırladım. Umarım bu çelenk, defilemden sonra yine iki ülke arasındaki dostluğumuzun değerli nişanesi olarak kalır” dedi.

İngiltere’nin 220 yıllık saklı armağanı

Londra Moda Haftası kapsamındaki Kartal’ın özel defilesi öncesinde, Türkiye Cumhuriyeti ve İngiliz Hükümeti’nin özel arşivlerinden ilk kez çıkarılan III. Sultan Selim ve Amiral Nelson’un resimleri ve yazışmaları, tasarımcının düzenlediği çok özel bir sergide gözler önüne serildi. Tarihin tozlu sayfalarını günümüze taşıyan sergide Amiral Nelson’a padişah tarafından hediye edilen ve 13 elmas okun yer aldığı yaklaşık 300 adet elmasa sahip çelenk, 1789 yılında olan Nil Savaşı sırasında batırılan 13 Fransız gemisini sembolize ediyor.

Serginin bir diğer önemli yanı ise Birleşik Krallık’ın Nelson’a verilen bu nişane karşısında III. Sultan Selim’e verilemeyen cami şeklindeki altın saat. Tarihe tanıklık eden ve o dönemde özel olarak tasarlanan bu değerli parça 220 yıl aradan sonra ilk kez Zeynep Kartal’ın ev sahipliğinde düzenlenen arşiv sergisinde konuklara sunuldu. Cami şekildeki saatin üzerinde mine işlemeli çiçekler ve beş adet camdan yapılmış minare bulunuyor. Saatin içinde bulunan altın varaklar, Osmanlı Devleti ve İngiltere’nin dostluğuna adeta tanıklık ediyor.

Sergide yer alan diğer önemli parçalardan bir diğeri ise ünlü İtalyan ressam Leonardo Guzzardi’nin 1798 yılında resmettiği İngiliz Amiral Nelson’ın orijinal portre resmi de bu özel sergide yerini aldı. Kartal’ın sergi için tasarladığı elmas taşlarla bezeli çelenk konukları tarihi bir yolculuğa çıkardı. III. Sultan Selim’in inciden tasarlanmış olan iki tesbihin replikası da sergide göz kamaştırdı.

Zeynep Kartal’ın düzenlediği bu özel sergi, The Goldsmiths’s Hall’de 7 Ekim tarihine kadar sürecek.

Kartal’ın "Çelenk" koleksiyonu Londra’yı salladı

Londra Moda Haftası’na 9. kez katılan İngiltere’de yaşayan Türk moda tasarımcısı Kartal’ın “Çelenk” ismini verdiği 2019 ilkbahar/yaz koleksiyonu, III. Sultan Selim’in İngiliz Amiral Nelson’a verdiği hediyeden ilhamını alıyor. Koleksiyonda öne çıkan gece elbiselerin üzerine zarifçe işlenmiş çelenk motifleri akıcı kumaşlarla flört ederek tarihin izlerini elegant bir şekilde modernlikle yorumluyor. Kadının siluetiyle muhteşem bir uyum yakalayan ustalıkla tasarlanmış pantolon ve ceket takımlar, lame yansımalarıyla sezona farkındalık katıyor. Özgün omuz detaylarının hakimiyetindeki koleksiyon, anvelop tarzdaki elbiselerin DNA’sını ustalıkla ele geçiriyor. Organze kumaşların kendini özgürce ifade ettiği elbise modeli ise Kartal’ın imzasını taşıyan vücudu kusursuzca saran bodysuit ile kombinlenerek koleksiyonun içerisinde yıldız gibi parlıyor. Payet işlemeler, dantel ve tül detaylarla şekillendirilen koleksiyonda kruvaze yaka tulum tasarımları ise ezberleri bozuyor.

Koleksiyonun ana renklerini oluşturan cezbedici fuşyalar, masum beyazlar, sıcak gül kuruları, uçuk maviler, lame ışıltılar ve asil siyahlar, kendine güvenen kadınının sofistike tavrını harekete geçiriyor.
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER