Kaliteli Zeytinyağı Üretimi

Kaliteli Zeytinyağı Üretimi

Zeytinin dalında ve yeşilken toplanarak, kontinü sistem bir zeytinyağı fabrikasında soğuk sıkım (Malaksördeki hamur sıcaklığı maksimum 26 derece olacak) yapılarak, üretilen bir zeytinyağının son derece sağlıklı ve kaliteli bir zeytinyağı olduğunu belirtmeliyiz. Dalından toplanan zeytinlerin en fazla dört saat içerisinde sıkıma alınması gerekmektedir.

Kontinü zeytinyağı fabrikasının işleme sırası şu şekildedir.

  • Temizleme: Özellikle yağ kalitesi açısından ve kullanılan ekipmanların güvenliği için, zeytinlerin temizlenmesi çok önemlidir.
  • Kırma: Temizlenmiş zeytinler otomatik taşıyıcı ile kırıcıya taşınır.
  • Yoğurma: Kırıcıdan gelen zeytin hamuru, malaksör sisteminde, 20-25°C ısıda en fazla 90 dakika yoğurulur.
  • Ayrıştırma: Burada son işlem olarak, santrifüj ile posasından ayrıştırılıp süzülür.

Üretilen zeytinyağları, özel krom tanklara aktarılarak muhafaza edilir. Şişelenmeden önce filtrelerden geçirilir.

Burada dikkat edilmesi gereken nokta temizlik. Zeytinyağı üretilen bir tesisin koşulsuz şartsız temiz olması gerekmektedir. Üretilen zeytinyağlarının özel krom tanklarda saklanarak, ısı ve ışıktan uzak tutulmalıdır. Kaliteli ve doğal bir zeytinyağının duyusal analizini yapabilmemiz için koklamak, tatmak şarttır.

Kalite ve tamamen doğal bir zeytinyağı burnunuza meyvemsi, çimensi, ferah ot kokusu hissi vermelidir. Damağınız da hafif bir acılık, genzinizde ise bir yanma bırakması gerekmektedir. Unutmayın, zeytinyağının rengi veya dolapta donup donmaması o zeytinyağının iyiliği ve kötülüğü hakkında size bilgi vermez.

Kaliteli zeytinyağı üretimi konusunda 62 yıldır hizmet veren ÖZKÖYÜM Zeytin ve Zeytinyağları’nı bu yazımızda tanıtacağız. Firma; hali hazırda Balıkesir Pelitköy’de üretini devam ettirmektedir. Üretimini kendi fabrikasında yapmaktadır. Kendi zeytinliklerinden erken hasat olarak topladığı zeytinleri, kendi zeytinyağı fabrikasında soğuk sıkım yaparak üretmektedir.

Zeytinlikleri iyi tarım uygulamalarına uygun koşullarda toplamaktadır. Ürettiği zeytinyağlarındaki antioksidan ve polifenol seviyeleri insan sağlığı için oldukça yüksektir. Bunun sebebi zeytin hasatını erken toplayıp, toplanan zeytinleri bekletmeden sıkıma alıp, soğuk sıkım yapmasından kaynaklanmaktadır.

ÖZKÖYÜM firması; her zaman nitelikli ve kaliteli bir zeytin-zeytinyağı üretmenin peşinde olan bir aile. Bu sene katıldığı yarışmaların hepsinden ödül aldığı için gururlu ve mutlu bir yapıya sahip. Yarışmalardan gelen sonuçlar ve yağın kusursuz değerleri, firmanın bir kez daha nitelikli ve kaliteli bir zeytinyağı üreticisi olduğunu göstermiş oldu.

Özköyüm Zeytincilik; kaliteli bir zeytinyağının sadece yemeklik bir yağ olmadığını ve insan sağlığı açısından çok önemli bir ilaç olduğu düşünen bir üretici ve bunun bilinciyle üretim yapmaktadır.

Güncelleme Tarihi: 05 Ekim 2018, 17:33
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER