Karbonitrasyon (Karbonitrürleme) Nedir?

Karbonitrasyon (Karbonitrürleme) Nedir? Karbonitrasyon Isıl İşlemi Nasıl Uygulanır?

GENEL 22.10.2021, 16:57 22.10.2021, 17:13
Karbonitrasyon (Karbonitrürleme) Nedir?

Karbonitrasyon, sementasyon ile benzerlik gösteren bir ısıl işlem çeşididir. Çeliklerde yüzeyin sertliğini artırmayı amaçlayan karbonitrasyon ısıl işlemi daha çok kolay işlenen ve düşük maliyetli ve düşük karbonlu çeliklere uygulanmaktadır. Karbonitrasyon esnasında karbon ve azot atomları metale yayılarak sert bir yapı oluşması söz konusudur.

Karbonitrasyon Nedir?

Karbonitrasyon yani karbonitrürleme, çeliğin yüzey sertliğini artırmak ve aşınmayı minimuma indirgemek için uygulanan ısıl işlemdir. Karbonitrasyon esnasında karbon ve azot atomları metale yayılır ve sert bir yapı oluşur. Karbonitrasyon genellikle parçaya yüzey özelliklerini daha kolay kazandırmak için kolay ve düşük maliyetli düşük karbonlu çelik uygulamalardır.

Karbonitrasyon ve sementasyon benzer özellikler gösterir. Nitrasyon ve sementasyon işlemlerinin birleşimi olarak düşünülebilir. Bu işlemde karbon ve azot aynı anda çeliğe nüfuz ettirilir. Karbonitrasyon işlemi sırasında sıvı ya da gaz ortamda genellikle 800-900ۜ°C sıcaklıklarda yapılır.

Sementasyona göre daha ince fakat aşınmaya dayanıklı bir yüzey tabakası oluşur. İşlem sıcaklığı daha düşük seviyede bulunduğu için parçaların çarpılma riski düşüktür. Daha çok küçük ve ince sac parçalara uygulanan bu işlemde oluşan tabakanın sertleştirilmesi amacıyla su ya da yağ ortamında su verme işlemi gerçekleştirilir. Yüzeyde meydana gelen tabaka oldukça ince bir yapıda olduğu için genellikle karbonitrasyon yapılmış parçalara meneviş yapılmamaktadır.

Karbonitrasyon Isıl İşlemi Nasıl Uygulanır?

Karbonitrasyon ısıl işlemi uygulamaları karbon ve azotun genel olarak birlikte parçanın yüzeyine girmesini içeren termokimyasal işlemdir. Uygulama düşük sıcaklıklarda gerçekleşmektedir. Sementasyondan daha kısa süren bu işlemde parçalar çarpılmaya daha az yatkın olur. Nüfuz eden azot, östenit üzerinde dengeleyici unsur olarak hareket eder. Kritik su verme hızını azaltan bu işlem ile çeliğin sertleştirilebilirliği artmaktadır.

Karbonitrasyon genel olarak 820-900°C sıcaklık aralığında yalın karbon çeliği veya düşük alaşımlı çelik yüzeyine % 0,5 ile &0,8 oranında karbon ve %0,2 ile %0,4 azot eklenerek atmosferik ortamda uygulanır. Difüzyonun ardından malzemeler direkt olarak yağ içerisine daldırılarak sulama işlemi gerçekleştirilir.

Alpha Metalurji ısıl işlem alanında lider konumda kaliteli ve güvenilir hizmet vermektedir. Isıl işlem ve diğer işlemler hakkında detaylı bilgi almak için https://www.aht.com.tr/anasayfa/ adresini ziyaret edebilirsiniz.

Yorumlar (0)