Kastamonu'da aşılama yüzde 80'lere yaklaştı

- Vali Avni Çakır:- "Vaka sayılarımız şu an kontrol edilebilir seviyede"

Kastamonu'da aşılama yüzde 80'lere yaklaştı

KASTAMONU (AA) - Kastamonu Valisi Avni Çakır, "Vaka sayılarımız şu an kontrol edilebilir seviyede." dedi.

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca'nın açıkladığı Kovid-19 haftalık vaka oranlarında, vaka sayısı en fazla artan iller arasında Kastamonu 5. sırada yer aldı.

Vali Avni Çakır, gazetecilere yaptığı açıklamada, Kastamonu'da koronavirüs ile ilgili ciddi bir sıkıntının yaşanmadığını söyledi.

Türkiye genelinde vaka oranlarında artış yaşandığına işaret eden Çakır, şöyle devam etti:

"Haziran ayından itibaren sosyal hayatımız tüm canlılığıyla yaşanıyor. Bütün iş yerleri açık, her türlü sosyal faaliyetler, düğünler, organizasyonlar, spor müsabakaları yapılıyor. Ama sevindirici bir şey ki hem rakam hem de aşılama konusunda Türkiye'de iyi illerden birisiyiz. Vaka sayılarımızın artmasına rağmen hastaneye yatan, hem ayakta tedavi gören hem de yoğun bakım sayılarımız geçtiğimiz yıla göre çok daha iyi ölçülerde. Bugünkü rakamlara bakacak olursak, hastanede 99 vatandaşımız, 17 vatandaşımız da yoğun bakımda entübe şeklinde tedavi görüyor. Bu bizim kapasitemizin yüzde 40'ına tekabül ediyor. Bu aşamada çok ciddi bir sıkıntımız yok."

İnsanların rehavete kapılmaması gerektiğini vurgulayan Çakır, "Süreç ilerledikçe başta maske kullanımı olmak üzere gerekli tedbirlerde bir gevşeme olduğu da bir gerçek. Bununla alakalı biz kontrollü bir normal hayatı beklediğimiz için vatandaşlarımızı bilgilendirme faaliyetlerimize devam ediyoruz. Bu noktada herkesin en iyi polisi, kendi vicdanı ve gayreti. O sebeple vatandaşlarımızdan bu konuda hassasiyet bekliyoruz." diye konuştu.

Okullarda tüm tedbirleri aldıklarının altını çizen Vali Çakır, şunları kaydetti:

"Velilerimizin de bu konuda çok daha hassas olması gerekiyor. Ama tekrar söylüyoruz. Vaka sayılarımız şu an kontrol edilebilir seviyede. Hastanelerimizde ciddi bir yoğunluğa sebebiyet vermedi. Bu da tamamen aşılamada yüzde 80'lere yaklaştığımızdan kaynaklandı. Aşı olamayan vatandaşlarımız varsa aşılarını olmalarını tavsiye ediyorum. Daha önce aşı olan vatandaşlarımız varsa da üçüncü doz aşılarını, Sağlık Bakanlığımızın, bilim insanlarının tavsiye ve yönlendirmeleri doğrultusunda bir an önce yaptırmalarını diliyorum."

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER