Kekik Çayı Zayıflatır Mı?

Kekik Çayı İçerisinde Hangi Vitaminler Var? Kekik Çayı Diş Çekilmesinde Faydalı Mı? Kekik Çayı Zayıflatır mı gibi soruların cevabını sizlere vermek istiyoruz.

Kekik Çayı Zayıflatır Mı?

Kekik çayı diş çekilmesini önlemede faydalıdır. Antibakteriyel özelliği sebebi ile diş iltihaplarını önleyerek, diş eti çekilmelerinin önüne geçer. Çay ile gargara yapmak ise dişleri uzun vadede korumaya yardımcı olur. Kekik çayı ek olarak, hazımsızlığı giderme, bağışık sistemini güçlendirme, vücudun daha hızlı yağ yakabilmesini sağlama, öksürüğü hafifletme, hipertansiyonu azaltma gibi faydalar sağlar. Kekik içinde yer alan uçucu yağlardan timol, antioksidan özelliğe sahiptir. Kekik çayındaki apigenin, luteolin içerikler hastalıklara neden olan serbest radikallere ve yaşlanmaya karşı savunma sağlarlar.

Kekik Çayı İçinde Hangi Vitaminler Var?

Kekik çayında bulunan vitaminler:

  • Kemik, diş ve diş eti sağlığını destekleyen, gece körlüğü tedavilerinde etkin rol oynayan A vitamini kekik çayında bulunur.
  • Göz hastalıkları riskini azaltan, cilt kırışıklıklarını, sindirim sistemi rahatsızlıklarını önleyen, C vitamini kekik çayında bulunur.

Bu vitaminlerin yanı sıra demir, manganez, lif ve bakır kekik çayında yer alan diğer yararlı içeriklerdir. Özellikle lifli yapı daha sağlıklı bir sindirim sağlayarak, kabızlık probleminin oluşum riskini düşürür. Manganez içerik ise kemiklerdeki kalsiyum emilimini yükselterek, kemik erimesi riskini düşürür. Besinlerin enerjiye daha rahat biçimde dönüştürülmesini sağlayan kekik çayı, vitamin ve mineral deposudur.

Kekik Çayı Nasıl Yapılır?

Kekik çayı yapmak için uygulananlar:

  • Küçük bir demlik içerisinde 2 su bardağı kadar su kaynatılır.
  • Ayrı bir yerde ısıdan etkilenmeyen cam bir demliğe kaynatılan su alınır ve 1 dakika kadar hafif sıcaklık kaybetmesi beklenir.
  • 2 dal taze kekik doğrudan bu sıcak su içine eklenir.
  • 15 dakika süre kadar kekiklerin suda demlenmesi beklenir.
  • İçerisine bir adet ince dilim limon eklendikten sonra, çay tüketilir.

Kekik Çayı Günde Ne Kadar İçilmeli?

Kekik çayı günde 2 kez tüketilir. Fazla tüketiminin önerilmediği kekik çayını orta boydaki bir çay fincanda, maksimum 2 kez tüketmek gerekir. Çayı içme saatleri ise kahvaltı ve beş çayı zamanlarına göre ayarlanır.

Kekik Çayı Zayıflatır Mı?

Kekik çayı kilo vermeye yardımcı olan bir içecek seçeneğidir. Tüketimi halinde metabolizmayı hızlandırarak yağ yakma hızını yükseltir. Diyet kapsamında günde 1 fincan şeklinde tüketilmelidir. Bu işlem ile bölgesel yağların yakımı desteklenirken, sindirim işlemleri düzenlenir.

Kimler Kekik Çayı Tüketemez?

Kekik çayının kan pıhtılaşmasını yavaşlatıcı bir etkisi bulunur. Bu kapsamda her hangi bir ameliyata girecek olan kişiler ameliyat öncesinde kekik çayı tüketmemelidirler. Operasyon sırasında her hangi komplikasyon ve hızlı kanama durumu oluşmaması için çayın tüketimi operasyon öncesinde tercih edilmez. Diğer yandan sağlık sorunu sebebi ile doktorun verdiği kan sulandırıcı ilaçları kullananların kekik çayı tüketmemeleri gerekir.

Kekik çayı içmekten kaçınması gereken diğer gurup ise meme, rahim ve yumurtalık kanseri hastalarıdır. Bu hastalıklar için tedavi döneminde olanlar, kekik çayının vücutta östrojen hormonu gibi davranması sebebi ile çayı tüketmemelilerdir. Kanser tipleri hormon hareketlerine duyarlıdırlar.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER