Köpek Maması (Kuru, Açık, Ödül ve Konserve) Seçimi Nasıl Yapılır?

Köpek Maması (Kuru, Açık, Ödül ve Konserve) Seçimi Nasıl Yapılır?

Köpeğinizin yaşına ve cinsiyetine uygun sağlıklı olarak beslenmesini istiyorsanız, dikkat etmeniz gereken en önemli şey köpek maması seçimi olmalıdır.

Köpek maması ürünlerinde bol çeşidin olması, bazen kafa karışıklığına neden olabilir. Kendini ispat etmiş köpek maması marklarının büyük bir çoğunluğu köpeklerin yaş ve cinsiyetine uygun beslenme ihtiyaçlarını karşılayacak içeriklere sahiptirler.

Kuru Köpek maması , açık köpek maması, köpek ödül maması ya da konserve köpek maması seçerken yaş, kilo, cins ve sağlık durumu başta olmak üzere sadık dostunuzla ilgili birçok önemli durum göz önünde bulundurulmalıdır. Değerlendirmeniz gereken diğer kriterleri ve ayrıntıları ise yazımızın devamında bulabilirsiniz.

Köpek Maması Seçerken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Köpeklerin beslenmesinde çeşitlilik önemlidir. Küçük dostunuzun sadece karnının doymuş olması, sağlıklı beslendiği anlamına gelmez. Doğru seçimi yapmamanız halinde, karın doyurma ihtiyacı giderilmiş olsa da ihtiyaç duyacağı besin bileşenlerini alması mümkün olmayacaktır. Bu nedenle köpek maması seçimi belirli kriterlere uygun şekilde yapılmalıdır. Bu kriterler şunlardır;

Yaş Faktörü

Köpek maması alırken, köpeğinizin yaşını mutlaka dikkate almanız gerekir. Özellikle yaşlı köpeklerin sağlıklı beslenilmesine mutlaka dikkat edilmeli, mama seçimi buna göre yapılmalıdır. Kalsiyum, vitaminler, sağlıklı yağlar ve tüm mineraller, köpeğin yaşına uygun olarak düzenli sağlanmış olmalıdır.

Köpeğinizin ihtiyacı olan besin değerleri, yaşına göre en iyi şekilde hazır kuru köpek maması ile karşılanabilir. Çünkü bu mamalar köpeklerin yaşları, cinsiyetleri hatta cinsi yani fiziki özellikleri dikkate alınarak imal edilmektedir. Bu sayede köpeğinizin yaş ve cinsiyetine uygun en doğru seçimi, daha kolay yapabilirsiniz.

Yavru ve genç köpeklerde ise, daha fazla enerjiye ihtiyaç duymaları sebebiyle beslenme tarzı biraz daha farklıdır. Açık köpek maması ve konserve köpek maması genç köpekler için besleyici olabilir. Ancak burada da yine ihtiyacı olan bileşenleri içeren besinlerin verilmesi ve mamanın besin değerlerinin ortalama olarak bilinmesi gerekir.

Yavru köpekler için lif içeriği zengin besinler vermekte önemlidir. Genç köpeklerde zengin lif içeren besinler sindirim ve bağışıklık sistemini güçlendireceği gibi, mukoza zarının gelişmesine de önemli katkılar sağlarlar.

Kısacası köpeğiniz için doğru beslenme rutini oluşturmak istiyorsanız; yavru, yetişkin ve 7 yaş üzeri aralıkları dikkate almalı ve buna göre köpek maması seçimi yapmalısınız.

Sağlık Durumu

Kuru köpek maması ya da konserve köpek maması alımına karar vermeden önce köpeğinizin durumunu göz önünde bulundurmakta fayda vardır. Köpek beslenmesinde en fazla göz ardı edilen şey, köpeğin sağlık durumudur. Onun beslenme rutinine ekleyeceğiniz gıdaların, mutlaka sağlık durumuna uygun olması gerekir. Böbrek, sindirim sistemi, karaciğer ve üriner rahatsızlıkları varsa, bunlar dikkate alınarak sağlıklı beslenme planı oluşturulmalıdır. Ayrıca çevresel hassasiyetler dikkate alınmalı ve glikoz yönetimine önem verilmelidir. Sağlık sorunu olan köpeğinize, bu yüzden hazır mamalar almanız daha yerinde olacaktır.

Cinsiyet ve Kilo Faktörü

Cinsiyet faktörü, köpek maması seçimi nasıl yapılır? Sorusunun cevapları arasında, mutlaka değerlendirilmeli ve buna uygun seçim yapılmalıdır. Köpeğinizin yaşı ve cinsiyeti, köpek maması seçimi için en belirleyici kriterler olmalıdır.

Hayvanlar ve insanların sağlık için günlük ihtiyaç duydukları besin bileşikleri, birçok faktöre göre değişir. Bunların başında ise kilo ve cinsiyet gelmektedir. Dişi ve erkek köpek ihtiyaçları farklılıklar göstereceğinden, mama seçimlerinde cinsiyeti dikkate alınmalıdır.

Köpek Ödül Maması Seçimi Nasıl Olmalıdır?

Köpek ödül maması seçimi yaparken yukarıdaki tüm faktörleri dikkate almalı, bunlara ek olarak sevimli dostunuzun zevklerini de göz ardı etmemelisiniz. Ödül mamaları eğitimler esnasında köpeğin daha iyi motive olması için, önemli etkenlerden biridir. Bu nedenle besleyici özelliklerinin dışında, köpeğinizin sevdiği türlerden biri olmalıdır.

Açık Köpek Maması ve Konserve Köpek Köpek Maması Seçimi

Açık köpek maması bütçesine önem veren hayvanseverler tarafından sıklıkla tercih edilmektedir. Seçiminizi bu yönde kullanıyorsanız güvenilir bir firmadan alışverişinizi tamamlamak son derece mühimdir.

Konserve köpek maması sadık dostlarınızın severek tüketeceği ürünler arasında ilk sıralardadır. Buna rağmen gerek metabolizma gerekse de diş sağlığı açısından kuru köpek maması kadar önerilmezler. Bu tür mamaların zorunlu haller dışında beslenmeyi çeşitlendirecek ürünler olarak değerlendirilmesi daha doğrudur.

Köpek maması alırken ürünlerin tazeliğine önem veren ve orijinal ürünleri hayvanseverlerle buluşturan Pet Shop Zoo.com.tr en güvenilir adreslerden biridir.

YORUM EKLE
YORUMLAR
Oğuz Han Öztürk
Oğuz Han Öztürk - 2 ay Önce

Ne yazıkki ve çok yazıkki küresel emperyalist ticaret çetelerinin ürettikleri GDO lu köpek ve kedilerini HAYVANSEVERLİK YAFTASI altında tüm dünya ülkelerini yine bu piyasayı GDO lu köpek kedi mama ve yemleri ile ipotek altına aldılar. Koyun besleyene koyun inek besleyene inek keçi besleyene keçi çobanı yaftası takılan ülkemizde evde köpek ve kedi besleyene HAYVANSEVER deniyor. Küresel ticaret çeteleri ürettikleri GDO lu köpekleri ve mamalarını dünyaya satabilmek insanları ağlarına düşürebilmek için ilköne DÜŞÜNCE ve YASAL ALTYAPISINI hazırlıyorlar. Ne diyorlar? Hayvan hakları yasası. Ne diyorlar? Hayvanseverlik. Dünyada PETSHOP piyasası 200 milyar dolar. Sadece ABD nin ihracattan elde ettiği gelir 55 milyar dolar. Hayvanseverlik bahane KÜRESEL TİCARET ŞAHANE

SIRADAKİ HABER