Korona Aşısı Orucu Bozar mı?

Ramazan ayı yaklaşırken korona orucu bozar mı? sorusu sorulmaya başlandı. Peki, korona aşısı orucu bozar mı?

Korona Aşısı Orucu Bozar mı?

Dünya korona ile tanışalı yıl oldu ki bu süreç ülkemiz için çok zor geçti, korona dünya üzerinde ilk Çin’de ortaya çıktı. Hastalık dünya üzerinde ilk keşfedildiği zaman kimse ne olduğunu anlamamış hatta dünya ülkeleri pek te ciddiye almamıştı. Hastalık bu ülkeden dünya ülkelerine yayıldığı zaman her şey ortaya çıktı. Bu sefer ülkeler hastalıkla nasıl baş edeceklerine dair çalışmalar başlatırken o sırada korona her tarafı sarmış ve binlerce canı almaya başlamıştı. Sonrasında aşı çalışmaları ortaya çıktı ve ülkeler arasında Çin, Almanya ve İngiltere gibi ülkeler aşı çalışmalarında başarıya ulaştı. Ülkemiz de aşı çalışmalarında ilerleme kaydetmiş olsa da hastalık hızlı bir şekilde yayıldığı için dış ülkelerden aşı almaya başladı.

Ramazan ayında aşı olunur mu?

Ülkemiz ve İslam alemi için kutsal ay yaklaşıyor, ramazan ayı 11 ayın sultanı olarak İslam âlemini şereflendirmeye geliyor. Bütün İslam alemi İslam’ın farzı olan oruç ibadetini yerine getirmek için çaba gösterecek. Oruç bildiğimiz gibi aç ve fakirlerin halinden anlamak ve elimizde ki nimetlerin farkına varmamızı sağlar. Bu ayda korona ile birlikte aşılar yapılıyor ve insanlar aşı olursam orucum bozulur mu sorusuna cevap arıyor. Bu konu hakkında diyanet işleri bir açıklama yaptı ve içinde besin olmayan aşıların orucu bozmayacağını açıkladı. Yine de insanların iftardan sonra aşılarını olmasının gerektiğini belirtti.

Korona aşısı besin içerir mi?

Bütün aşılar besin içerir ki hastalıklara karşı tedavi yöntemi için bunlar şarttır. Korona insan vücudunda yayılan bir hastalık oluğu için aşısı da bunu önleyecek besinler içerir. Diyanet yumuşatılmış bir açıklama yatı ve aşılarınızı iftardan sonra olmanızı önerdi. Dinimiz ise bu konu hakkında çok net bir açılma yapmıştır. Oruçluyken vücuda bir besin girmesi orucu bozar, bu aşı da olur yemekte olur su da olur. Bu tür durumlar orucumuz için tehlikeli olduğundan emin olmak için orucu kazaya bırakmak ve ya aşımızı iftardan sonra olmak en doğru olan durumdur. Kendinizi rahatlatmak için müftülüklerden de bilgi alabilirsiniz.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER