Mesai Saatinde Doğru İletişim Kurmanın 5 Yolu

GENEL 06.09.2020, 20:54 07.09.2020, 07:50
Mesai Saatinde Doğru İletişim Kurmanın 5 Yolu

İnsanlar, iş hayatı sırasında başka kişilerle istese de istemese de iletişim kurmak zorunda kalabilmektedir. İletişim kurmak, insanların birbirleri ile anlaşmasını sağlamakla birlikte aynı zamanda bulundukları ortam içerisinde uyumlu bir şekilde çalışmaları içinde oldukça önemlidir. Bu konuyla ilgili yapılan araştırmalar, doğru kurulan iletişimin hem mesai saatinin keyifli geçmesi hem de yapılan işlerin daha sağlıklı bir şekilde yapılabilmesi de oldukça etkili olduğu gerçeğini ortaya çıkarmıştır.

İşveren ve iş arkadaşlarınızla doğru bir şekilde iletişim kurmanız sayesinden keyifli bir iş ortamına ulaşmış oluruz. Bu sayede hem kendiniz için hem de beraber çalıştığımız insanlar için oldukça keyifli bir ortamın ortaya çıkmasına yardımcı olmuş oluruz. İş hayatı sırasında yapılan tüm işlemler ele alındığında alınan tüm kararların işin doğasını etkileyeceği ve bu iş ortamından keyif alıp alınmayacağı ile ilgili sonuçları ortaya çıkardığı bilinmektedir.

Şimdi sizlere mesai saati içerisinde doğru iletişim kurabilmeniz için gerekli yollardan bazılarını açıklamaya çalışacağız.

1- Doğru İşi Yapın

İnsanlarla doğru bir şekilde iletişim kurabilmek için ilk olarak yaptığınız işi sevmeniz gerektiğini unutmamalısınız. Özellikle severek yapılan bir işin, sizi mutlu edeceğini unutmamalısınız. İnsan, doğru işi yaparken aynı zamanda hayallerine de adım adım yürüyeceğinden dolayı mutlu olmaması mümkün değildir. Bundan dolayı her zaman hayalini kurduğunuz işin peşinden gitmeli ve kendiniz için bu minvalde araştırmalar yapmalısınız.

Doğru işi elde etmeniz aynı zamanda doğru araştırma yapmanıza bağlıdır. Bu araştırmayı yaparken özellikle iş başvurularında dikkatli bir şekilde hareket etmeyi unutmamalısınız. İnsanların en sık yaptığı hatalardan birisi de iş başvurularını dikkatli bir şekilde yapmamalarıdır.

İş başvurularında en önemli olan hususların başında ise CV hazırlama gelmektedir. Sizin doğru ve eksiksiz bir şekilde CV hazırlamış olmanız aynı zamanda doğru işi bulabilmeniz içinde gerekli olan olgulardan birisidir. Bu hazırlık aşamasını doğru bir şekilde yapabilmek ve CV hazırlama işlemleri için profesyonel destek almak için CVmaker sitesini ziyaret edebilirsiniz. Bu platformda gerekli olan tüm destekleri alırken aynı zamanda eksiksiz bir şekilde CV’nizi hazırlamanız sağlanacaktır.

2- Sorunlarınızı Kapıda Bırakın

Her insanda olduğu gibi sizin de çeşitli sorunlarınız olabilir. Bu sorunlar ailevi olabileceği gibi çalıştığınız işin getirmiş olduğu sıkıntılardan da kaynaklanabilir. Bu sorunları beraberinizde iş ortamına getirmeniz halinde insanlarla doğru iletişim kurmanızı da olumsuz yönde etkileyeceğini bilmelisiniz.

Bundan dolayı hangi işi yapıyor olursanız olun karşılaştığınız sorunların tamamını iş yerinin kapısında bırakmayı unutmamalısınız. Beraberinizde taşıdığınız tüm sorunlar, hem işin kaliteli yapılmasının önüne geçecek hem de iş yerinde bulunan insanlarla doğru iletişim kurmanız noktasında size zarar verecektir. Bu sorunun ortaya çıkması insanlarla kuracağınız iletişim alanında da büyük hasarlara neden olabilecektir.

3- Kibar ve Tatlı Dil Kullanın

Mesai saatleri içerisinde bulunduğunuz konum ne olursa olsun muhakkak tatlı dilli ve kibar bir yapıya sahip olmaya gayret gösterin. Mesai saatleri içinde ast ya da üst olarak görev yapan personel arkadaşlarınız ile iletişim kurma durumunuz olduğu zaman kibar ve tatlı dilli bir yapıya sahip olma noktasında daha özenli olmaya çalışmalısınız.

İnsanlarla bu şekilde konuşmanız halinde daha yapıcı bir iletişim ağı kurabileceğiniz için aynı zamanda mesai saati içerisinde keyifli bir ortama sahip olmuş olursunuz. Bununla birlikte insanlara kaba ya da sert bir dil kullanarak davranmanız halinde ortaya olumsuz durumların çıkacağını da göz ardı etmemelisiniz. Bundan dolayı hangi pozisyonda çalışıyor olursanız olun çevrenizde bulunan insanlara her zaman kibar bir şekilde yaklaşmalı ve iletişim kurmanız gerektiği durumlarda yapıcı olarak konuşmalar yapmanız oldukça önemli olacaktır.

4- Arkadaşlarınızla Aranıza Mesafe Koyun

İnsan sosyal bir varlık olduğundan dolayı çevresindeki insanlarla sürekli ve aradaki mesafeleri kaldırmak ister. Bu duygu, insanlar arasında bir iletişim bütünlüğü ortaya çıkartarak insanların birbirine yakınlaşmasına yardımcı olur. Bu yakınlık, genel itibarıyla doğal bir şekilde karşılanmaktadır. Çünkü insanlar günlerinin büyük çoğunluğunu iş ortamlarında getirdiklerinden dolayı burada bulunan insanlarla samimi olmaya ve bu samimiyetten ortaya çıkan duyguları paylaşmaya başlayacaktır.

Bu durum bazı aşamalarda sorun teşkil edebilmektedir. Özellikle mesai saati içerisinde çok samimi olduğunuz insanlarla iş ortamında da bu samimiyetin devam ettirilmesi, işlerin aksamasına neden olabilecektir. Bundan dolayı iş ortamının bozulmaması ve bulunduğunuz işin doğru bir şekilde yapılabilmesi için sosyal ortamda samimi olduğunuz kişilerle aranıza doğru bir mesafe koymayı ihmal etmemelisiniz. İnsanlarla aranıza doğru oranda bir mesafe koyarak hem sosyal ilişkilerinize devam edebilir hem de yapılması gereken işleri doğru bir şekilde yapabilirsiniz.

5- Saygılı Olun

İş hayatı genellikle rekabeti içermektedir. Rekabet, aslında tek başına ele alındığında işlerin doğru bir şekilde ilerleyebilmesi için gerekli olan durumların başında yer almaktadır. Rekabetin olduğu bir ortamda işlerin daha hızlı ve daha doğru bir şekilde ilerlemiş olduğunu net bir şekilde görebilirsiniz. Tabi burada önemli olan rekabetin doğru ve yapıcı bir şekilde yapılıyor olmasıdır.

İnsanlarla olan iletişimlerinizi doğru ve sağlıklı bir şekilde yapabilmeniz için aynı zamanda rekabetinde bu koşullar altında doğru bir şekilde yapılıyor olması önemlidir. Rekabet içinde olduğunuz iş arkadaşlarınızla olan ilişkinizi göz önünde bulundururken, onlara karşı muhakkak saygılı olmayı da unutmamalısınız. Saygının olmadığı bir ortamda rekabetinde olumsuz bir şekilde etkilenebileceğini asla unutmamalısınız.

Yorumlar (0)