Osmanlı Padişahlarının Burçları

Osmanlı Devletini asırlar boyunca yöneten padişahların burçlarını hiç merak ettiniz mi? Osmanlı arşivinde yer alan bilgiler burçları öğrenmemizi sağlıyor.

Osmanlı Padişahlarının Burçları

Osmanlı Devletini asırlar boyunca yöneten padişahların burçlarını hiç merak ettiniz mi? Neyse ki Osmanlı arşivinde yer alan bilgiler padişahların burçlarını bilmemizi sağlıyor. İşte, Osmanlı Padişahlarının Burçları... 

Koç Burcu - Fatih Sultan Mehmet

29 Mart 1432 yılında doğan Fatih Sultan Mehmet koç burcuna sahip. En bilinen özelliği ise cesaretli olması. Akılcı ve atılgan oluşunun yanı sıra pek çok öncü. 

Boğa Burcu - Kanuni Sultan Süleyman

27 Nisan 1495 doğumlu olan Kanuni Sultan Süleyman, diğer adıyla Muhteşem Süleyman oldukça sabırlı biri olarak bilinmekte. En uzun süre tahtta kalan padişah Sultan Süleyman, pek çok konuda temkinli davranırdı. 

İkizler Burcu – II. Selim

28 Mayıs 1524 yılında dünyaya gelen II. Selim, ikizler burcuna sahip. Bilime ve ilime fazlaca önem veren II. Selim yeni şeyler öğrenme konusunda daha da hevesli. 

Yengeç Burcu – II. Mahmut

20 Temmuz 1785 yılında dünyaya gelen II.Mahmut yengeç burcuna sahip. Hükümdarlığı esnasında tarihi ve geleneksel değerlere önem verdi. Toplumsal konulara olan duyarlılığı, iyimser ve merhametli oluşu en belirgin yönlerindendi. 

Aslan Burcu – IV. Murat

28 Temmuz 1612 yılında doğan IV. Murat aslan burcuna sahip. En belirgin yönlerinden biri de gösterişi ve sefayı çok severdi. Giyim ve kuşamına özel itina gösteren ve dikkat çeken aslan, oldukça bakımlı bir burç. 

Başak Burcu – II. Abdülhamit

21 Eylül 1843 de doğan II. Abdülhamit başak burcuna sahip. El becerisi olan Sultan Abdülhamit, marangozluk ve oymacılıkla uğraşmakta. Bu konularda da özel ders alırdı. Detaylara önem verirdi. Dedektif romanlarını seven Abdülhamit, bu yönden de kendini geliştirmişti. 

Terazi Burcu - Yavuz Sultan Selim

10 Ekim 1470 yılında doğan Yavuz Sultan Selim terazi burcu. Sert görünüşünün altında ince ruhlu ve mütevazi olan Yavuz Sultan Selim, gösterişten ve kibirden uzak. Kabalıktan hoşlanmayan Terazi burcu oldukça kibar. 

Akrep Burcu - Genç Osman

Genç Osman olarak tanınan II. Osman 3 Kasım 1604 doğumlu bir akrep. Mağrur ve hırçın olduğu söylenen Genç Osman, erken yaşta ölmeden önce devlet yönetiminde ve saray hayatında bazı kuralları yıkmıştır. 

Yay Burcu - II. Bayezid

3 Aralık 1447 yılında doğan II. Bayezid yay burcu. Ata binmeyi ve av partilerini seven II. Bayezid hat sanatını ustalık derecesinde  iyiydi. Yalnızca islam kültürüne değil batı kültürü ve sanatına meraklı olan II. Bayezid, başka Leonardo da Vinci olmak üzere çok sayıda Avrupalı sanatçıyla temas kurdu. 

Oğlak Burcu - IV. Mehmed

Avcı Mehmet olarak adlandırılan IV. Mehmet 2 Ocak 1642 yılında doğan oğlak burcu. Kanuni den sonra en uzun süre tahtta kalan ikinci padişah olan IV. Mehmet devlet düzeni kuralları konusunda özenli bir yöneticiydi. 

Kova Burcu – III. Mustafa

28 Ocak 1717 yılında doğan III.Mustafa Kova Burcu. İyi bir değerlendirme yeteceğine sahip olan ve ayırt etme kabiliyeti yüksek olan padişah bilme oldukça önem verirdi. Kara ve Deniz mühendishaneleri kuruldu. 

Balık Burcu – II. Ahmet

25 Şubat 1643 yılında olan II. Ahmet balık burcu. Fazlaca duygusal ve içine kapanık olan II. Ahmet, aynı zamanda iyi bir şair ve yazar. Burcunun hemen hemen tüm özelliklerini taşıyan II. Ahmet, oldukça duygusal. 

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER