(Özel) Budapeşte’nin gülü, Gül Baba Türbesi açılışa hazır

Budapeşte’nin Gül Tepesi’nde 477 yıldan bu yana bulunan Bektaşi babası Gül Baba Hazretlerinin Türbesi’nin yenileme çalışmaları tamamlandı.2016 yılından bu yana TİKA ve Macaristan devleti tarafından yürütülen türbenin açılışı...

(Özel) Budapeşte’nin gülü, Gül Baba Türbesi açılışa hazır

Budapeşte’nin Gül Tepesi’nde 477 yıldan bu yana bulunan Bektaşi babası Gül Baba Hazretlerinin Türbesi’nin yenileme çalışmaları tamamlandı.

2016 yılından bu yana TİKA ve Macaristan devleti tarafından yürütülen türbenin açılışı 8 Ekim tarihinde Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve Macaristan Başbakanı Viktor Orban tarafından yapılacak.

1541 yılında Osmanlı İmparatorluğu’nun Budin’i fethetmesinin ardından hayatını kaybeden ve Kanuni Sultan Süleyman’ın emriyle Budin’in en güzel tepesine defnedilen asıl adı Cafer olan Bektaşi babası Gül Baba, Avrupa’nın en kuzeydeki türbesi olarak 477 yıldır Müslümanların ziyaretgahı olarak görülüyor.

Macaristan’da ve Avrupa’da yaşayan Müslümanların yılın her döneminde ziyaret ederek dua ettiği türbe Macaristan devleti tarafından da büyük saygı görüyor. Macar halkının da çok sevdiği bir hoşgörü timsali olarak görülen Gül Baba için uzun metrajlı film, roman ve müzikal yapıldı. Bu yaptılar günümüzde de büyük ilgi görüyor.
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER