PDKS Sistemi Çeşitleri Nelerdir?

GENEL 28.01.2022, 20:42 28.01.2022, 20:58
PDKS Sistemi Çeşitleri Nelerdir?

İşletmelerin çalışanların sayılarına göre kurum içinde alması gereken birbirinden farklı önlemler bulunmaktadır. İlk akla gelen alanlardan biri de elbette çalışanların, işletmeye karşı aldatıcı davranış sergilememesi, düzenli bir şekilde işe giriş – çıkış yapmalarıdır. Bu konuda birbirinden farklı vardiya sistemi, elle imza tutma sistemi ya da giriş çıkışları kontrol eden bir personel atanması yapılması mümkündür. Fakat bunların çok daha dışında işe gelmeme, geç kalma ya da çok spesifik konularda haber dahi edilmeden gelinmemesi gibi süreçlerde bu tip giriş çıkış kayıtları aksayacaktır…

Herhangi bir şekilde personelin giriş çıkış kaydında eksiklik olduğunda, muhasebe süreçlerinden tutun da IK süreçlerine kadar pek çok konuda önem arz eden şey doğrudan sıkı bir devamlılık takip sistemi olması olacaktır. PDKS sistemi günümüz şartlarında bize bunu sunmaktadır. Mevcut personellerin işe giriş çıkışlarında, arkadaş yerine herhangi bir şekilde giriş yapmasının, imza atmasının önüne geçerek en hızlı şekilde bilgi paylaşımında bulunur.

Genel olarak ihtiyaçların pek çoğunu doğrudan sizlere sunan bu tip sistemlerde raporlama da bütünleşik bir şekilde bulunmaktadır. Kartlı geçiş sistemi, parmak izi okuyucu sistemi veya yüz tanıma sistemi gibi çeşitlendirilmiş PDKS sistemlerinde personellerin giriş ve çıkışı takip etmek için birçok sistemden istediğinizi tercih edebilirsiniz.

Seçeceğiniz bu sistemler içerisinde görece yüksek bakım veya kurulum maliyetleri bulunsa da çok basit meblağlarda da bunların halledilmesi mümkündür. Ayrıca yüz tanıma veya parmak izi okuyucu sistemleri dışında doğrudan turnike geçiş sistemlerinin de kullanımı sizlere birçok açıdan katkı sağlamaktadır. Her personel, diğer personel yerine geçiş yapamayacağı gibi tek girişte tek bir kişinin geçiş hakkı da sağlanmış olacaktır.

Kurumsal şirketlerde büyük bir önem arz eden bu süreçlerle ilgili ICS firması, PDKS noktasında en büyük desteği sizlere sağlıyor. Gizlilik, güvenlik gibi önem arz eden verilerin izinsiz şekilde kopyalanmasına izin verilmez. Giriş çıkış takibi dışında şirkete yabancı bir kişinin girişine izin verilmez, benzer şekilde de mesaiye geç gelen personellerin ister günlük isterseniz de haftalık şekilde listelenmesini en hızlı şekilde yaptırabilmektesiniz.

Büyük kurumsal firmaların kullanabileceği nitelikte olan PDKS, bugün personellere dayalı şirkete giriş çıkış sistemi en iyi şekilde kontrol mekanizması olarak kullanılır. Hal böyle olunca yukarıdaki özellikleriyle birlikte bugün en iyi şekilde personellerin yıllık izinleri dışında genel izin kontrollerini yapabilmek adına, haftalık olarak izinli veya şirkete gelmeyen personellerin devamlılığını kontrol etmek için bu tip bir uygulama içinde olabilirsiniz.

Kart veya parmak okuyucu ile birlikte aynı zamanda pek çok sisteme tabii tutulacak şekilde bu mekanik çalışmalar uygulanmaktadır. Verilerin IK tarafında veya muhasebe departmanı tarafında tutulmasıyla beraber bir nevi personellerin yıllık izinlerine göre gerekli maliyetleri hesaplanır, en uygun şekilde de yıllık izin dışındaki alınan birkaç günlük izinlerin de takibi sağlıklı bir biçimde tamamlanmış olunur.

Yorumlar (0)