Samsun'da adli yıl açılışı

SAMSUN (AA) - Samsun'da adli yıl, törenle açıldı. Adli yılın açılışı dolayısıyla Atatürk Anıtı'na çelenk sunulmasının ardından Samsun Adalet Sarayı yerleşkesindeki Cumhuriyet Savcısı İsa Fidan Konferans Salonu'nda...

GENEL 02.09.2019, 12:08
Samsun'da adli yıl açılışı

SAMSUN (AA) - Samsun'da adli yıl, törenle açıldı.

Adli yılın açılışı dolayısıyla Atatürk Anıtı'na çelenk sunulmasının ardından Samsun Adalet Sarayı yerleşkesindeki Cumhuriyet Savcısı İsa Fidan Konferans Salonu'nda program düzenlendi.

Vali Osman Kaymak, programda yaptığı konuşmada, toplumların huzur ve güveninin adalete bağlı olduğunu belirtti.

Adaletin huzur ve refahın ön şartı olduğunu vurgulan Kaymak, "Demokrasi, hukuk devleti ve hukukun üstünlüğünü sağlayıp sağlamadığı ile ölçülür. Adalet, huzur ve refahın ön şartıdır. Yeni adli yılın ülkemize, milletimize ve tüm yargı camiasına hayırlar getirmesini diliyorum." dedi.

Samsun Cumhuriyet Başsavcısı Mehmet Sabri Kılıç ise Samsun'da adli olayların geçen yıla göre yüzde 14 arttığını söyledi.

Bazı dosyaların uzlaştırma ve arabuluculuk yöntemi ile sonuçlandığını anlatan Kılıç, şunları kaydetti:

"Uzlaştırma büromuzda 320 uzlaştırma görevlimiz çalışmaktadır. 2019 yılında 3 bin 30 uzlaştırma dosyasının bin 560'ı uzlaştırma ile sonuçlanmış ve sulh ile bağlanmıştır. Bin 560 dosya mahkemeye gitmeden uzlaştırılmış ve mahkemelerin iş yükü azaltılmıştır. Arabuluculuk merkezimize ise geçen adli yıldan itibaren 5 bin 272 başvuru yapılmış, dosyalar yüzde 90 sulh yoluyla çözüme kavuşmuştur. Burada da mahkemelerin yükü azaltılmıştır."

Samsun Baro Başkan Yardımcısı Pınar Gürsel Yıldıran da hukuk fakültelerindeki eğitimin uluslararası alanda hukukçu yetiştirmekten çok uzak olduğunu dile getirerek, "Hukuk fakülteleri hayata dair görüş ayrılıklarını bir kenara bırakarak yargının her türlü şüpheden uzak şekilde bağımsız olduğuna dair inancı en üst noktada tesis etmeli." ifadesini kullandı.


Yorumlar (0)