Scottish Fold İle İlgili Detaylar

Scottish Fold kedisi hakkında dikkat edilmesi ve bilinmesi gereken detaylar

Scottish Fold İle İlgili Detaylar
banner818

     Scottish fold kedisi, 1961 yılında İskoçya da yaşayan bir çiftçi tarafından keşfedilmiştir. Düz kulağı olan bir kedi tarafından dünyaya gelmiştir fakat babasının ırkı hala bilinememektedir. Bu sebepten ötürü genetik kökeni tespit edilememiştir.

  Scottish Fold Tarihi ve Genel Bilgileri

    Scottish fold 1966 yılında küçük ve kıvrık kulaklarıyla kendini diğer kedi ırklarından ayırmıştır. GCCF (Governig Gouncil of the Funcy ) tarafından kayda alınmıştır. İlerleyen zamanlarda kıvrık kulaklı olmasının sebebi genetik bozukluk olduğu tespit  edilen Scottish fold kedisinin kaydı silinmiştir. Fakat Amerika’ya götürülerek üretimine ve yetiştirilmesine yönelik çalışmalar başlamıştır.   

    CFA(Cat Fanciers Associaton) tarafından 1978 yılında şampiyonluk kazanmıştır. Bu olaydan sonra en çok ilgi gösterilen ve bakılan kedi ırkları arasında kendine yer bulmuştur. 

    1980 yılından sonra ayrı bir ırk olarak değerlendirilmiştir ve bir çok organizasyon tarafından kayda alınmıştır. 

Scottish Fold Özellikleri

- Karakter: Akıllı , sakin ve cana yakın

- Tüy Yapısı: Sık ve kısa tüyler

- Kulak Yapısı : İçe doğru kıvrık

- Gövde: Orta irilikte

- Kuyruk:  Kısa ve ince

- Kilo: 4-6 kilo

    Scottish fold kedileri sıcakkanlı ve akıllı olmalarının yanında kendine özel oturuş tarzıyla da spesifik bir özellik kazanmıştır. Sahiplerine huzur vermekte bir numara denebilir. Bulunduğu yere çabuk uyum sağlayabilir ve  o ortama fazlasıyla bağlıdır. Sahiplerinin yanında olmaktan mutluluk duyarlar  fakat kucakta olmaktan pek fazla hoşlanmazlar.

    Eğer bu ırktan bir kediye sahipseniz kesinlikle bir top bulundurmanız şart. Çünkü Scottish fold kedileri atılan topu geri sahibine getirmekten çok mutluluk duyarlar.

     Scottish Fold Çifleşme

         Scottish fold cinsi kedi genel olarak aynı ırkla çiftleştirilmez. Bunun nedeni iki tane kıvrık kulaklı kedi çiftleştirilmesinin sonucunda genetik bozukluğa sahip yavrular doğar. Bu bozukluklar da çeşitli hastalıklara yol açar. Bu nedenle bazı ülkelerde aynı ırkla çiftleştirilmesi yasaklanmıştır.

      Bu nedenle scottish fold genel olarak british shorthair ile çiftleştirilir. Bunun sonucunda bazı yavrular kıvrık kulaklı olarak dünyaya gelir.

    Scottish Fold Tüy Bakımı

    Bu türün tüylerini hafta da 2 kez taramak hem dökülmesini azaltacağı gibi hem de daha sağlıklı tüylerin oluşmasını sağlar. Bu bakım aşamalarına yavruyken başlanması hem kedinin daha çabuk alışmasına hem de bakımların daha neşe dolu geçmesine yol açar.

 Çocuklarla ve Çevreyle İlişkisi

 Sakin ve evcimen olan scottish foldların etrafındaki kişilerle ilişkisi oldukça iyidir. Özellikle de küçük çocuklarla zaman geçirmeye bayılırlar ve onlarla oyun oynarlar.

  Scottish Fold Kedilerinin Kulaklarında Problem Var Mı?

  Kulaklarının kıvrık olmasından dolayı zaman zaman akıntılar olur fakat bunun olması bir sorun çıkarmaz. Bu türün sağır olanları ise beyaz tüy renginden kaynaklanmaktadır.

Scottish Fold Kedileri Ne kadar Yaşar ?

    Scottish Fold diğer kedilerden farklı olarak hasta olmaya daha çok meyillidir. Sahip olduğu bu özelliklere rağmen ortalama olarak 13-15 yıl yaşam süreleri vardır.

Güncelleme Tarihi: 05 Aralık 2019, 18:59
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER