Sinemada Oscar Nedir? Hangi Filmler Daha Çok Oscar Alır?

Son zamanlarda sıklıkla duyduğumuz Sinemada Oscar Nedir? Hangi Filmler Daha Çok Oscar Alır? Sorularının cevabını sizlere vermek istiyoruz.

Sinemada Oscar Nedir? Hangi Filmler Daha Çok Oscar Alır?

Oscar Hikayesi 

Günümüzde Oscar Ödül töreni olarak bilinen 1929’dan beri her yıl şubat ayında düzenlenen ödül törenlerinin resmi adı aslında; Sinema sanatları ve Bilimler Akademisi (Academy Of Motion Picture Arts and Sciences ) Tarihte düzenlenen ilk sinema ödül töreni unvanına da sahip olan Oscar töreni, Amerika’nın Kaliforniya eyaletinin en kalabalık şehir olan Los Angeles şehrinde düzenlenir.

Sinema dünyasında en prestijli ödülü, adeta bir filmin kalite onay sembolü haline gelen Oscar, günümüzde ve geçmişte her zaman tüm sinema emekçilerinin hayalini süsleyen bir ödül olmuştur.

Ödül için verilen heykelciğin ismi aslında Akademi Liyakat Ödülü (Academy Award Of Merit ) olmasına rağmen, hakkında bir çok efsaneye rağmen en çok itibar edilen hikayede; Akademinin kütüphanesinde çalışan bir kadın sorumlunun heykelciği Oscar amcasına benzetmesi, o zaman ki sinema çevresi tarafından çok itibar görüp magazinleşmesinin ardından  uzun süre “Oscar amca” diye anılmasına sebep olmuş daha sonra ise akademi tarafından resmi olarak ilk defa 1939 yılında bu adla anılmaya başlanmıştır.

Oscar Heykeli

Bu dev organizasyonda verilen heykelciğin tasarımı ise Metro Goldwyn Mayer şirketinin o yıllardaki sanat yönetmeni Cedric Gibbons tarafından tasarlanmıştır. Elinde kılıcı ile bi şövalyeyi andıran bu heykelcik, yapımcıları, yönetmenleri, senaristleri, teknisyenleri ve aktör ve aktrisleri temsil eder.

Altın heykelciğimizin teknik özelliklerine gelince; yüksekliği (boyu)34 cm’dir. Ağırlığı ise 3 kilo 85 gramdır. 24 ayar altınla kaplı olan heykelcik, asla satılmaz ve satın alınmaz. Ödülü kazan bir kişi heykeli asla satamaz, eğer daha sonra bu heykeli istemeyecek olursa 1 dolar karşılığında akademiye geri satmak zorunluluğu vardır.


Oscar’ı Kimler Belirler

Akademinin “Board of Governors” yani bir nevi yönetim kurulu olarak bilinen üst kurulu tarafından üyeliğe seçilen sinema alanında kariyere sahip bir çok özel isimler (eleştirmenler, senaristler, oyuncular, yazarlar, teknik sorumlular vs ) her yıl hem aday filmleri hem de aday filmlerden ödül alan filmleri belirlerler. Ortalama 6000 kadar seçkin üyesi bulunan akademi birçok farklı alanı da içine alan yaklaşık 15 dalda Oscar vermektedir.

Elbette içerinde en meşhur en prestijli olanları en iyi film, en iyi senaryo, en iyi yönetmen en iyi erkek oyuncu en iyi kadın oyuncu gibi ödülleri başlıca merak edilen ödül dallarıdır.

Hangi Filmler Daha Çok Oscar Alır

Oscarlar hem geçmişte hem yakın geçmişte ve günümüzde birçok spekülasyonlara sebep olacak şekilde ödüller vermiş olsa da daha çok drama içerikli filmler ödülleri kapmıştır. Özellikle yaşanmış hayat hikayelerinin uyarlamaları ve daha toplumsal ya da global bir sorunu ele almış filmler heykelciği kucaklamıştır.

Elbette en çok Amerikan kültürüne ait siyasal veya toplumsal, kültürel, sosyal dramlar ilgi görmüş, özellikle Amerika’da öne çıkmış bu toplumsal problemleri masaya yatıran filmler Oscar ödül törenlerinin çoğunlukla en çok işlenen ve ödüle uzanan türleri olmuştur.

Örneğin Amerika’da yaşayan siyahi vatandaşların yaşadıkları, eş cinsellik, kürtaj, soğuk savaş, kadın hakları, farklı etnik gurup ve inanışların ötekileştirilmesi gibi Amerikan dram konuları en başta gelir.

Oscar Film Rekorları

Oscar tarihinde en çok ödül alan ve en çok ses getiren 3 film başı çekmektedir. Bunlar sıra ile; 1959 yapımı “Ben-Hur” filmi, 1997 yapımı “Titanic” filmi ve 2003 yapımı “The Lord of the Rings: The Return of the King” (Yüzüklerin Efendisi: Kralın Dönüşü) filmleridir.

Ayrıca yine sadece 3 başka film “Big Five” yani büyük 5 ödülü (En İyi Film, En İyi Senaryo, En İyi Yönetmen, En İyi Erkek Oyuncu ve en İyi Kadın oyuncu ödülleri) birden almıştır. Bu filmler yine sırası ile; 1934 yapımı “It Happened One Night” (Bir Gecede Oldu), 1975 yapımı “One Flew Over the Cuckoo’s Nest” (Guguk Kuşu) ve 1991 yapımı “The Silence of the Lambs” (Kuzuların Sessizliği) filmleridir.

Oscar Not:

Son olarak ise kariyerleri ve oynadıkları harika filmler, hayat verdikleri harika karakterlere rağmen hala Oscar alamamış olduğuna inanamayacağınız bazı muhteşem oyuncular ise şöyle; Tom Cruise, Edward Norton, Johnny Depp, Bruce Willis, John Travolta, Samuel L. Jackson, Harrison Ford…

 

Güncelleme Tarihi: 13 Ocak 2021, 18:19
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER