Türkiye Sağlıklı Kentler Birliğinin hedefi "sağlıklı ve yeşil şehirler"

GENEL 08.10.2021, 10:02
Türkiye Sağlıklı Kentler Birliğinin hedefi

BURSA (AA) - Türkiye Sağlıklı Kentler Birliği Başkanı ve Bursa Büyükşehir Belediye Başkanı Alinur Aktaş, "Sağlıklı Kentler Birliği, şehirlerin daha sağlıklı olabilmesi ve daha yeşil bir şehir için önemli çalışmalara aracılık, öncülük ve danışmanlık edecek. Bununla beraber dünyadaki farklı kurum ve kuruluşlardan da istifade edeceğiz." ifadesini kullandı.

Büyükşehir Belediyesinden yapılan açıklamaya göre, Birliğin Ankara ofisinin açılışında konuşan Aktaş, yeni tip koronavirüs (Kovid-19) sürecinde sağlığın her şeyden değerli olduğunun bir kez daha anlaşıldığını belirtti.

Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ) Avrupa Sağlıklı Şehirler Ağı Politik Kuruluna da seçilen Aktaş, "Birliğin 14 büyükşehir belediyesi, il, ilçe ve belde belediyeleri olmak üzere üye sayısı 100'e yaklaştı. Sayımız her gün artıyor." dedi.

Kentlerin ana gündeminin sağlık olduğunu aktaran Aktaş, "Sağlıklı Kentler Birliği, şehrin her bir köşesini daha sağlıklı hale getirmek, yapılan projeleri sağlık başlığı altında incelemek ve beraberinde de bununla alakalı şehirler arasında bir sinerji oluşturmak için kurulmuş bir birlik. Belediye başkanlarımızın örnek projeleri olmakla birlikte, dünyadan iyi örnekler alınıp şehirlerimizde ve ülkemizde yaygınlaştırılıyor." değerlendirmesinde bulundu.

Aktaş, şehirlerin değişim ve dönüşümünün kontrollü bir şekilde, önceliği sağlığa vererek yapılması gerektiğini vurgulayarak şunları kaydetti:

"Yaklaşık 20 aydır süren pandemi, bize sağlığın her şeyden önemli ve kıymetli olduğunu bir kez daha gösterdi. İklim değişiklikleri ve bu değişikliklere bağlı olarak gelişen doğal afetlerin ortaya çıkması, yangınlar ve diğer afetler gösterdi ki bize bırakılan bu mirası biz de evlatlarımıza en iyi şekilde bırakmalı ve bu mirasa çok iyi sahip çıkmalıyız. Bu hızlı değişim ve dönüşüm, şehirlerin hızla büyümesi, daha dijital ve akıllı, sağlıkla ilgili bütün konuları değerlendiren şehirlerin ortaya çıkması gerektiğini bize hatırlattı. Sağlıklı Kentler Birliği, şehirlerin daha sağlıklı olabilmesi, daha yeşil bir şehir için önemli çalışmalara aracılık, öncülük ve danışmanlık edecek. Bununla beraber dünyadaki farklı kurum ve kuruluşlardan da istifade edeceğiz."

Açılış törenine Türkiye Belediyeler Birliği ve Gaziantep Büyükşehir Belediye Başkanı Fatma Şahin, Trabzon Büyükşehir Belediye Başkanı Murat Zorluoğlu, Balıkesir Büyükşehir Belediye Başkanı Yücel Yılmaz, DSÖ Türkiye Temsilcisi Dr. Batyr Batyr Berdyklychev, Bursa Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı (BTSO) İbrahim Burkay ile Birliğe üye belediyelerin başkan ve temsilcileri katıldı.

Aktaş, törenin sonunda Birliğe üyelikleri kabul edilen belediyelerin başkan ve temsilcilerine sertifikalarını verdi.


Yorumlar (0)