Whatsapp’tan Gizlilik Politikasıyla İlgili Yeni Resmi Açıklama Geldi

Whatsapp uygulama yöneticilerinden Will Cathcart, son dönemde tartışılan mesele Gizlilik politikası ile ilgili açıklamalarda bulundu.

GENEL 12.01.2021, 17:03
Whatsapp’tan Gizlilik Politikasıyla İlgili Yeni Resmi Açıklama Geldi

Whatsapp uygulama yöneticilerinden Will Cathcart, son dönemde tartışılan mesele Gizlilik politikası ile ilgili açıklamalarda bulundu. Cathcart’ın yaptığı açıklamalar, bu zamana kadar anlaşılmayan çok sorunun cevabı niteliğinde oldu.

AB  dışında ki bir çok ülke, bu dönemde popüler uygulama Whatsapp’ı tartışılıyor. Geçtiğimiz günlerde sorun haline gelen tartışma nedeni, Whatsapp’ın 8 Şubat’ta geçerli hale gelecek olan yeni Gizlilik politikası. Şirketin kullanıcı verileri aynı zamanda Facebook ve benzerleriyle paylaşacak olması kullanıcıları fazlasıyla tedirgin ediyor. Normal şartlarda bu işlemin yapıldığı durumu yalnızca yasal şartlar altında yapılacağı söz konusu olduğu için kullanıcılar farklı uygulamalara sürüklenmiş durumda.

Gizlilik politikası üzerinde sık sorulan sorulara WhatsApp yetkilileri şu şekilde yanıt verdi.

Soru 1 : Yapılan güncelleme Whatsapp ve Facebook arasında ki ilişkiyi nasıl etkilemektedir?

Bu yapılan güncelleme aralarında ki veri paylaşımını değiştirmiyor. Dünyanın neresinde olursan kurulan özel iletişimleri etkilememektedir.

Whatsapp insanların gizliliğini korumaya fazlasıyla önem vermektedir ve gizlilik ilkelerini kullanıcılarımızla paylaşmaktayız. Yaklaşık 30 gün boyunca yeni gizlilik politikalarını gözden geçirmeleri için süre tanımak adına Whatsapp üzerinden doğrudan iletişim kurmaktayız.

Soru 2: Bu güncelleme ile Whatsapp mesajlarına Facebook tarafından erişim olacak mı ?

Whatsapp üzerinden her kim ile görüşme yapılıyorsa bu görüşmeler ve konuşmalar şifreleme ile korunmaktadır.

Şifreleme yoluyla yapılan  yolladığının ses, video ve görüntü gibi özel mesajlarınız yalnızca sizin tarafınızdan ve konuştuğunuz kişi tarafından okunup, dinlenmesi garanti edilmektedir.

Hiçbir şekilde 3.veya 4. Bir şahıs tarafından kesinlikle bu bilgilere ulaşması mümkün değildir.

Uçtan uca şifreleme sayesinde yapmış olduğunuz mesajlaşmalar bir kilit oluşturularak güvence altına alınmasıdır ve yalnızca siz açıp okuma yetkisine sahipsiniz.

Soru 3: Whatsapp uygulamasının yapmış olduğu bu  güncellemenin amacı tam olarak nedir ?

Bir çok insan Whatsapp uygulamasını arkadaşları ve ailesiyle konuşmak amacı ile kullanırken, bu sayı gün geçtikçe artmakta ve Whatsapp aracılığıyla çeşitli işletmelere ulaşılmaktadır.

Sadeli ve güvenilirliği artırmak amacıyla ve işletmelerin Whatsapp üzerinden siz müşterileri ile iletişim konusunda yardımcı olmak adına gizlilik ilkesini güncelliyoruz.

Yorumlar (0)