Yükselen Burç Nedir?

Yunanca da yıldız anlamına gelen astro kelimesinden üreyen astroloji; yıldız bilimi olarak anılır. Bir bilim dalı olup olmadığı hala tartışmalı bir konu.

Yükselen Burç Nedir?

Yunanca da yıldız anlamına gelen astro kelimesinden üreyen astroloji; yıldız bilimi olarak anılır. Bir bilim dalı olup olmadığı hala tartışmalı bir konu. Peki, Yükselen Burç Nedir? 

Sümerler'den kalan yıldız haritalarının günümüzdeki geçerliliği, bu tartışmaları gereksiz hale getirmekte. Uzaydaki gezegen ve yıldızların konumlarının, dünya üzerindeki yaşamı etkilemekte. Kendisi bir yıldız bile olmayan, gezegenimizin uydusu olan ayın bile okyanusları harekete geçirecek karda kuvvetli bir çekim gücü yaratması normal ve inanılır. 

Dünyadan bakıldığında görünen gökyüzündeki yıldızların konumları, tüm canlılar üzerine ciddi etkilere sahiptir. 

Burç Nedir?

Tam daire şeklindeki yıldız haritasını, 30 derecelik açılarla, merkezde kesişen çizgilerle, 12 ye bölünmesiyle, burçların konumları ortaya çıkar. Bu 12 oda 12 takım yıldızını ifade eder. Her bir oda da burçların evlerini ifade eder. Dairenin ortasındaki kesişme noktasında ise gezegenimiz dünya vardır. Buradaki asıl amaç ise dünyada doğan kişinin, doğduğu an güneşe doğru bakmış olması farz edilerek, gördüğü takım yıldızını tespit etmektir. Her doğan kişi için, coğrafi bölge, tarih, saat, gibi verilendir. Tabiki burçları bilmek için yükselen burcu da bilmek gerekmekte. 

Yükselen Burç Nedir? 

Daire şeklindeki yıldız hariçtesin 360 dereceye bölünür. Bu dereceler de 12 burç evine bölünmekte. 12 burç evi de 12 takım yıldızını temsil eder. Güneş ve diğer gezegenler yörüngelerinde tuttuklarından seçilmiş. Bu yörüngelere de ekliptik adı verilir. Üzerinden geçtiği varsayılan burçlar kümesine de Zodyak denir. Zodyak, Koç ile harekete başlar. Daha sonra da, Boğa, İkizler, Yengeç, Aslan, Başak, Terazi, Akrep, Yay, Oğlak, Kova ve Balık burçlarını takip eder.

Doğum tarihiniz ve özellikle doğum saatinize göre, güneşin doğduğu taraftaki ufuk çizgisinde bulunan burç, sizin yükselen burcunuzu. Oldukça ayrıntılı hesaplamalar ve değişkenlerle bulunabilecek olan yükselen burç, asıl burcunuzla bağımsız özelliklere sahip olmanıza neden olabilir. 

Yükselen Burç Nasıl Hesaplanır? 

Hayatınız boyunca kullanacağınız yeteneklerinizi ve kişilik özelliklerinizi belirleyen yükselen burç, internetten bulunabilecek otomatik hesaplama robotlarıyla, kolaylıkla hesaplanabilir. Ancak, hangi bilgilerle hesapladığını bilmekte fayda vardır. Yükselen burcunuzu hesaplamak için doğum saatinizi tam olarak bilmeniz gerekmekte. Kişisel yıldız haritanızı çıkardıktan sonra, gezegenleri o tarihteki sıralarına koymanız gerekmekte. 

Sonra, doğduğunuz yeri, saat ve tarih verilerini haritada işaretleyin. İşaretlediğiniz noktanın doğusuna baktığınızda gördüğünüz burç, yükselen burcunuzu. Bu hesaplamaları, henüz işin başında olan birinin yapması, gerçekten zor olduğundan, profesyonel bir yardım alabilirsiniz. 

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER