1,65’in Altında Olanlar Dikkat! Emniyet Kemeri Uyarısı Geldi!

Emniyet Genel Müdürlüğü Trafik Hizmetleri Başkanlığı tarafından açıklama geldi. "1,65 cm boyun altındakiler emniyet kemerlerini doğru bir şekilde takmalı!"

1,65’in Altında Olanlar Dikkat! Emniyet Kemeri Uyarısı Geldi!

Emniyet Genel Müdürlüğü Trafik Hizmetleri Başkanlığı tarafından açıklama geldi. "1,65 cm boyun altındakiler emniyet kemerlerini doğru bir şekilde takmalı!"

Emniyet Genel Müdürlüğü Trafik Hizmetleri Başkanlığı, emniyet kemerinin otomobiller içerisinde önemli güvenlik önlemleri arasında yer aldığını söyledi. Her sürücünün ve yolcunun kısa mesafeli yolculuk için bile olsa emniyet kemeri takması gerektiğini vurguladı. 

Emniyet Genel Müdürlüğü Trafik Hizmetleri Başkanlığı vasıtasıyla yapılan bu açıklamada, yapılan gerçek bir çarpışma deneyinde, emniyet kemeri ve hava yastığı birlikte kullanıldığında ciddi kafa çarpmalarının %75'i ve ciddi göğüs yaralanmaları %66 önlemede etkili. Yapılan bu bilgilendirme açıklamasında; 

Ancak bu donanım aracın ön koltuğunda seyahat etmekte olan küçük çocuklar için bir tehdit oluşturmaktadır. Çalışmalar, araçta yolcular için hava yastığı olsun olmasın çocukların arka koltukta oturmalarının yüzde 29 daha güvenli olduğunu göstermektedir. Bir otomobilde maksimum güvenlik için şu önlemlerin alınması tavsiye edilmektedir. Ön koltukta oturan çocuklar eğer emniyet kemeri uygun olmayan bir şekilde bağlanmışsa, emniyet kemeri yoksa, doğru pozisyonda oturmuyorlarsa ya da emniyet kemerinin doğru bağlanması için boyları çok küçükse ölümcül bir risk altındadırlar. Bir çarpma anında kolayca öne fırlayabilirler ve şişen hava yastığı başlarına ya da boyunlarına şiddetle çarpabilir” denildi. 

Boyu 1,65'in Altındakiler Dikkat!

Boyu 1,65 cm'nin altında olan sürücüler, emniyet kemeri kullanım konusunda daha dikkatli olmalıdır. Bu konuyla ilgili yapılan açıklamada;  

“Sürücü ve tüm yetişkin yolcular, özellikle boyu 165 santimetreden düşük olanlar, emniyet kemerlerini doğru bir biçimde bağlamalıdırlar ve ön koltuk yeterince geriye çekilmiş olarak seyahat etmelidirler. Araçta hava yastığı olsa bile, bir kişi emniyet kemeri yoksa çok ciddi bir şekilde yaralanabilir ya da ölebilir. Bir çarpma anında emniyet kemeri takmak kişinin içeride bulunan şeylere çarpmasını engelleyebilir. Ön koltukta oturan sürücü uygun pozisyonda ve koltuk mümkün olduğunca geriye çekilmiş olarak oturmalıdır. Emniyet kemeri her zaman ve doğru biçimde takılmış olmalıdır. Hava yastığı ön koltukta oturan çocuklar için ölümcül bir risk taşır. Ancak ön koltukta hava yastığının olmaması burayı 12 yaşın altındaki çocuklar için güvenli bir yer haline getirmez. Önde hava yastığı olmasa bile 12 yaşın altındaki çocuklar arka koltukta daha güvendedirler. Eğer direksiyonunuz ayarlanabiliyorsa başınıza doğru değil göğsünüze doğru getiriniz“. denildi.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER