65 Yaş Üstü Ücretsiz Seyahat Uygulaması Askıya Alındı

GÜNDEM 20.03.2020, 16:26
65 Yaş Üstü Ücretsiz Seyahat Uygulaması Askıya Alındı

Dünya genelinde büyük bir hızla yayılan ve ülkemizde de her geçen gün yeni tanıların konulması nedeniyle, belediyelerde kendi bünyesinde alınabilecek önlemleri artırdı. Bu önlemlerden biri de, Konya Büyükşehir Belediyesi tarafından yürürlüğe kondu. Belediye aldığı önlem kapsamında, 65 yaş üzeri yaşlılar için ücretsiz seyahat hizmetini, koronavirüs salgını kontrol altına alınana kadar askıya aldı.

Koronavirüsün özelikle yaşlıları daha çok etkilemesi ve yaşlıların dışarıya daha fazla çıkmasını engellemek için, Konya Büyükşehir Belediyesi tarafından atılan bu adıma olumlu tepkiler geliyor. Vatandaşlar yaşlılara toplu taşımanın ücretsiz olması sebebiyle daha fazla gezdiklerini, en azından salgın döneminde basitte olsa böyle bir önlem alınmasının önemli etkilerinin olacağını söylediler.

Kovid-19 salgını sebebiyle belediye olarak üzerlerine düşen her türlü görevi en iyi yapacaklarını ifade eden Konya Büyükşehir Belediyesi basın birimi, aynı zamanda bunun dışında da belediye tarafından farklı önlemlerin alındığını da açıkladı. Belediyeden yapılan açıklama da, toplu taşıma araçları başta olmak üzere halkın zaruri olarak yoğun bulundukları yerlerde, önemli dezenfeksiyon çalışmalarının yapıldığı söylendi.

Malatya Belediyesi’nden de Aynı Karar Çıktı

Diğer yandan Konya’dan sonra, Malatya Belediye Meclisi de bir karar alarak, salgın geçene kadar 65 yaş üzeri yolculara tanınan ücretsiz seyahat hakkının askıya alındığını duyurdu. Belediye sosyal medya hesabından duyurulan karar, #EvdeHayatVar ve #EvdeKal etiketleriyle paylaşılarak, kararın geçici olduğu bilgisi verildi.

Denizli’de Banklar Sökülmüştü

Diğer yandan koronavirüs ile mücadele eden belediyeler arasında en ilginç yöntemi uygulayan belediyelerden biri de, Denizli Büyükşehir Belediyesi oldu. Özellikle yaşlı insanların ısrarla kent meydanının çeşitli yerlerinde kalabalıklar halinde oturması ve sokağa çıkmakta ısrar etmeleri sebebiyle, belediye şehir meydanında bulunan bankların önemli bir kısmını sökerek kaldırdı.

Türkiye genelinde ilgili bakanlıklar tarafından alınan tedbirlerin yanı sıra belediyelerinde tedbir almaya devam etmesiyle birlikte, sokaklardaki kalabalıklarda ciddi azalmalar görüldü. Cumhurbaşkanı tarafından ücretsiz kolonya ve maske dağıtılmasının dışında, birçok farklı önlemde ivedilikle yapılacaklar listesinde yer alıyor.

Türkiye'de en son yaşanan ölümle birlikte toplam 4 kişi coronavirus nedeniyle hayatını kaybetmiş ve vaka sayısı 359 kişiye ulaşmıştı.Büyükşehir Belediyesi tarafından atılan bu adıma olumlu tepkiler geliyor. vatandaşlr gellemek için, Konya yelerde kendi bünyesin

Yorumlar (0)