AB Toplantısında Türkiye Tartışması Büyüdü; Türkiye Çok Sert Eleştirildi

AB Toplantısında Türkiye Tartışması Büyüdü; Türkiye Çok Sert Eleştirildi

AB Toplantısında Türkiye Tartışması Büyüdü; Türkiye Çok Sert Eleştirildi

 

Avrupa, küçülmeye başladığını kabul etse de etmese de artık eski Avrupa değil. Hala kendilerini işgalci güç olarak görüyorlar ama artık o kadar büyük değiller. Avrupalı devletler 1. Dünya savaşı zamanında çok hızlı bir büyüme gösterdi; özellikle Fransa ve İngiltere bu büyümeden en çok faydalanan ülkeler oldu. İki ülkenin de büyüklüğü 1. Dünya savaşından az sonra bitti; o günden sonra dünya da bir ABD egemenliği doğdu ve Avrupa, ABD’nin kontrolünden bir merkez üssü haline geldi. Avrupa birliği, işlevi olan bir birlikti, şimdi kimse girmek istemiyor; üstüne üstlük bir de kaçmaya çalışıyorlar. Bu birlikte gelmiş ülkemizi eleştiriyor. İşte detaylar

Türkiye işgalci değildir

Avrupa birliği konferansında ülkemiz hakkında uzun bir tartışma yaptılar; ana konu başlık Akdeniz ve Türkiye oldu. Avrupalı devletler Türkiye’nin bir işgal gücü olduğunu açık açık söylemeseler lafı sürekli oraya taşıdılar. Türkiye işgalci güç niteliğinde tarihin hiçbir vasfında olmadı; bir tek büyük atamız Atila Avrupalı bağnazlara biraz olsun insanlık öğretmek için sert davranmış olabilir. Daha sonrasında gelen hiçbir komutan veya askeri asla işgalcilik yapmamıştır. Osmanlı devleti sömürgeci olsa şu an hepiniz Hristiyan değil Müslüman olmuştunuz; bu devletler kendilerini bizle karıştırıyorlar; işgalci olan da insanları sömürende sizlersiniz; Portekiz ve İspanyollar yıllarca brezilya ve Afrika ülkelerini sömürdü. Yetmedi İngiltere geldi sömürdü; onlara dindir diyerek İncil verildi. İncil verildikten sonra hepsi Hristiyan aç köle oldular. Avrupalıların elinde elmaslar çoktan yola çıkmışken Afrika ve Brezilyalıların elinde kalan tek şeydi İncil.

Akdeniz zaten bizimdir

Avrupa’nın tek derdi Akdeniz ve Akdeniz de bulunan yer altı zenginlikleri; Türkiye ile alıp veremedikleri bir r durum yoktur.  Ege olarak isim verdiğimiz aslında Akdeniz olan yer bizimdir; güney Akdeniz bizimdir; Kıbrıs’ın bir kısmı bizim olduğuna göre orta Akdeniz de de sınırımız vardır. Geriye kalan tek yer neresi? Doğu Akdeniz yer altı zenginlikleri olarak güçlü bir yer ve buraya sahip olan hem stratejik üstünlük sağlar hem de zengin olur; düşüncesi ile Türkiye’yi bu topraklarda istemiyorlar. Biz Akdeniz’in hiçbir yerinde işgal yapmadık; atalarımızdan kalma mülk olan Akdeniz’e yerleştiğimiz den bu yana o topraklarda kaldık. Libya bizi oraya çağırdı ve doğu Akdeniz’e de öyle gittik. Şimdi kimse gelip bize Avrupa birliği kürsüsünden sallayamaz; Avrupa birliği yüksek yetkilisi de aynı bizim gibi cevap verdi; Türkiye hem NATO’da hem de Avrupa Birliği’nde iyi bir dostumuzdur diyerek hepsini susturdu. Sayın bakan Çavuşoğlu AB’ye gerekli açıklamayı sunmuştu. Bizim hakkımızda olumsuz bir karar çıkarsa gerekeni yaparız diyerek. Bu açıklamadan sonra Avrupa birliği biraz kıpraşsa da ileri gidemeden toplantı bitmiş oldu.

YORUM EKLE
YORUMLAR
Recepali
Recepali - 1 ay Önce

Gayet güzel doğru bir yazı. Dünya bize istesede itemesede saygı duyacak kabul edecek haklarımızı bir tamam alacağız

SIRADAKİ HABER