ABD Başkanı Donald Trump ile Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan Suriye Konusunu Görüştü

ABD Başkanı Donald Trump ile Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan arasında bir telefon görüşmesi gerçekleştirildi.

ABD Başkanı Donald Trump ile Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan Suriye Konusunu Görüştü

ABD Başkanı Donald Trump ile Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan arasında bugün akşam saatlerinde bir telefon görüşmesi gerçekleştirildiği açıklandı. Yapılan açıklamada iki liderin telefonda Suriye meselesini detaylı bir şekilde görüştükleri ve Suriye konusunda atılacak olan adımlar ile ilgili birbirlerine bilgi verdikleri ve görüş temasında bulunduklarını açıkladı.

Yapılan açıklamada tam konu ile ilgili bir bilgi verilmezken, Erdoğan'ın görüşmede Trump ile hem Türk askerinin, hem ABD askerinin durumunu konuştuğu kesinlikle önemli olan bir detay. Zira Türkiye'nin Suriye'de olan mevcut operasyonlarını görüşen 2 liderin askeri operasyonlar ve 2 ülkenin askerlerinin ortak devriyesini kesinlikle konuştukları tahmin ediliyor.

Türkiye ve ABD Anlaştı

Menbiç konusunda kesin olmasa bile anlaşmaya varan 2 ülkenin ortak devriye ile bölgede güvenliği sağladıkları, ABD'nin ise bölgede Türkiye sınırına değil Suriye'nin iç kısmına doğru olan bölgede devriye gezdiği açıklandı.

Geçmişte basına yansıyan görüntülerde de bu durumun farkına varılmış ve ABD ordusuna ait helikopterlerin havada bölgeyi kontrol ettikleri, Türkiye'nin ise Suriye'ye helikopter ve savaş uçağı göndermediğinden sadece karadan ilerlediği belirtilmişti.


YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER