ABD Ekonomisi Çöküş mü Yaşıyor?

ABD Ekonomisi Çöküş mü Yaşıyor?

ABD Ekonomisi Çöküş mü Yaşıyor?

 

 

HaberTS- Haber Servisi-  dünyada hiçbir konu eskisi gibi olmayacak, bu dünyanın düzeni de sürekli değişecektir. Tarihe ilgisi olanlar bilir; dünya son bin yıl içinde farklı ülkelerin liderliğinde kalmıştır; bu liderlik yarışında dünyaya en uzun süre liderlik yapan devlet ise atamız Osmanlı Devleti’dir. Osmanlı devleti gerileme ve çöküş dönemlerine girdiği zamanlarda dünya liderliğini İngiltere devleti almış ve sonrasında o da bu liderliği koruyamamıştır. İngiltere’den sonra liderlik ABD’ye geçmiş o günden sonra da ABD dünyanın ağır ağabeyi olmuştur. Tabi ki bu düzen ona da bu şekilde kalmayacak ABD’de bir gün gerilmeye başlayacaktı. O günleri görmekte bize nasip oldu; ABD hiç olmadığı kadar ekonomik sorunlar yaşıyor; işte detaylar

ABD ekonomik çöküntü yaşıyor

Amerika hem bir kıta ismi hem de dünyanın zirvesinde bulunan ve şimdilerde o liderliği kaybeden devletin ismi oldu. Genç ve atılımcı insanlar hep bu ülkenin hayalini kurdu;  gelişmişliğin adresi olan ülke dışardan görmeyenler için özgürlükler şehri olarak tanındı. ABD, hiçbir zaman ne özgürlük bildi ne de başka bir şey ama ülkeler onu öyle tanımaya devam etti. Askeri ile birlikte gittiği her kıtayı her ülkeyi karıştırmayı başardı. Özellikle Ortadoğu’da onların yüzünden çok kan ve gözyaşı birlikte aktı. Sonunda çekecekleri günler vardı ve bunu onlarda çok şeyi biliyordu. O kadar mazlumun ahı çıkmaya başladı, ABD gerileme dönemine girdi evet kısa sürede bir çöküş yaşanacak ABD yıkılacak deseydik buna kimse inanmazdı ama şimdi biliyoruz ki bu ülke çok büyük ekonomik sorunlar yaşıyor ve sonu buhrandır.

Koltuğun yeni sahibi bile hazır

ABD’nin gerilediği günleri bekleyen ve yıllardır bu koltuğun hayalini kuran bir ülke var; ABD’nin en büyük rakibi Çin olarak ön plana çıkıyor. Çin ekonomisi ABD ekonomisinden kat kat daha iyi durumdadır. ABD’nin borcu şu an dünya ülkelerinin hepsinden fazla durumdayken bir de hastalığın ortaya çıkması insanları daha kötü etkilemeye başladı. Çin ise bu hastalık kendi ülkesinde çıkmasına rağmen hastalığa en kısa sürede çözüm bulan ülke olmayı başardı. Bununla da durumlar bitmedi; ABD’nin yıllardır yanında duran devletleri de yanına çekme politikası uygulayan Çin bu işte de başarılı bir şekil de devam ediyor. Sonunda ABD o koltuktan inecek ama ille de Çin mi zirveye oturur bu bilinmez görülen en büyük aday şimdilik onlardır.

Güncelleme Tarihi: 02 Ağustos 2020, 10:22
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER