ABD, Suriye'den 4 ay içerisinde askerlerini tamamen çekmiş olacak

ABD Başkanı Donald Trump'ın kararı sonrasında 2.000 kadar ABD askerinin Suriye'den ayrılmasına karar verilmişti.

ABD, Suriye'den 4 ay içerisinde askerlerini tamamen çekmiş olacak

Beyaz Saray son yılların en önemli kararlarından birisini verirken geri adım atmayacaklarının mesajını kuvvetle verirken, Trump yönetimi ise ABD askerlerinin Suriye'den çekilme kararının doğru bir karar olup olmadığını tartışmayı sürdürüyorlar. Pentagon, Trump yönetiminin aldığı karar hakkında sessizliğini korurken, New York Times'ın haberine göre Amerikan askerlerinin Suriye'den tamamen çekilmesi 4 ayı bulacak ve 4 ay sonunda Amerikan askerleri Suriye'den savunma araçları dahil tüm ekipmanlar ile geri çekilmiş olacaklar.

4 ay uzun bir süre değil

Askeri kaynaklar, 4 ay sürenin ABD askerlerinin çekilmesi, yerlerine gelecek olan yerel savunma birliklerinin belirlenmesi ve bölgedeki ABD'nin durumuna bağlı olarak uzun bir süre değil, aksine çok kısa bir süre olarak görmekte. Suudi Arabistan'ın ABD askerlerinin Suriye'den çekilmesi kararından memnun olmaması ve ABD askerlerinin Suriye'de kalmasını istemesine rağmen alınan bu kararın ABD Başkanı Donald Trump yönetiminin siyasi olarak verdiği en önemli kararlardan olduğu artık kesin. 

Amerikan askerlerinin çekilmesi sonrasında çekildikleri bölgelerin ve üslerin kim veya kimlere bırakılacak olduğu konusu ise gizemini koruyor. YPG/PYD'nin bu bölgelerde varlığını sürdürebileceğine dair iddialar olsa da Amerikan yönetimi henüz bu iddiaları doğrulamış değil.


YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER