ABD ve Rusya, 22 Şubat'ta Ankara'da masaya oturacak

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin'in Afganistan Özel Temsilcisi Zamir Kabulov, ABD'li yetkililer ile görüşecek.

ABD ve Rusya, 22 Şubat'ta Ankara'da masaya oturacak

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin'in Afganistan Özel Temsilcisi Zamir Kabulov, ABD'li yetkililer ile 22 Şubat'ta Ankara'da yapılacak olan görüşmede Afganistan'ın son durumunu görüşecek ve Afganistan'da terör örgtü Taliban'ın durumunu ele alacaklar. Taliban ile bir süredir görüşmeler düzenleyen ve yapılan görüşmelerde sona gelen ABD'nin, Afganistan hükümeti ile yaptığı görüşmelerde de Afgan hükümetinin Taliban ile ortak noktada buluşmasını istediği ve Taliban'ın silah bırakması için gerekli anlaşmaların yapılacak olduğu açıklanmıştı.

Rusya, ABD'li yetkililer ile teması görüşecek

ABD'li yetkililerle görüşecek olan Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin'in Afganistan Özel Temsilcisi Zamir Kabulov, Rusya'nın Taliban ile yaptığı değerlendirme çalışmalarında nasıl yol kat ettiklerini ve hangi noktada olduklarını görüşecek. Rusya'nın Taliban hakkında ABD'den farklı hareket ediyor olmasına rağmen bu adımı ile Taliban'ı durdurmak için masadan olumlu sonuç çıkması bekleniyor.

ABD'li yetkililer Afganistan'da Taliban tarafından yıllardır devam eden hasarın ve terörizm olaylarının durdurulması için görüşmeler düzenlemiş ve düzenledikleri bu görüşmelerde Taliban ile olumlu bir sürece başlayacak olduklarını açıklamıştı. Ülkede yıllardır Taliban binlerce insanı yerinden etti ve binlerce insan ekonomik kriz yaşadı.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER