ABD’de İşler Yine Karıştı; Liderlik Elden Gidiyor

ABD’de İşler Yine Karıştı; Liderlik Elden Gidiyor

ABD’de İşler Yine Karıştı; Liderlik Elden Gidiyor

 

HaberTS- Haber Servisi- Dünyanın her zaman en büyüğü olur; bir ülke çıkar ve dünyada söz sahibi olur. Çok eski devirlerden bu yana hep böyle olmuştur ve bundan sonrada değişeceğe benzemiyor; Türkiye bu liderlik koltuğuna hiç oturmadı ama her zaman aday olarak kaldı. Türkler ise bu liderliği yıllarca yaptı; Asya Hun’dan tutalım da Osmanlı Devleti’ne kadar birçok Türk hükümdarı dünyanın dizini titretti. Osmanlı yıkıldıktan sonra kısa bir süre İngiltere liderliği eline alı ama onunda liderliği çok uzun sürmedi; ikinci dünya savaşı zamanlarında Almanya, bütün Avrupa’yı kasıp kavururken, onları durduran ve o zamanda bütün Avrupa’ya destek çıkan ABD ve Rusya arasında liderlik savaşı başladı. Bu savaştan lider çıkan ABD şimdilerde çok zor günler yaşıyor.

ABD’de ortalık karıştı

ABD 2020 yılı ile birlikte bu zaman kadar hiç yaşamadığı zor günleri yaşıyor; özellikle ABD son başkanı Trump ABD’ye pek te hayırlı geldi diye bir söz söylenmez. ABD ilk olarak büyük borç açıkladı ve bu ülkenin pek te iyiye gitmediğinin ilk ağızdan açıklaması oldu. Sonrasında ABD, Çin ile gerilince ambargo uyguladı ama Çin’e çok büyük borcu olan ABD’nin bu borcu kaldırması saygınlık olarak kayıplara gitmesine neden oldu. Bunlar ABD’nin dünya liderliğinde ilk sarsılması oldu. Bundan sonra gelenler ise daha büyük felaketler olacaktı ve başlarına geldi.

Korona ABD’yi bitirdi

 Yıllarca savaşlarda çok az sayıda ölü veren ABD, son zamanlarda dünyanın yaşadığı kâbus olan virüse binlerce hatta yüz binlerce kayıp verdi. Bu onların çok süper güç olarak göstermelik bir kılıf giydiğini ve bu kılıfında gerçek olmadığını gösterdi. Dünya lideri denen devlet her açıdan mükemmel olmalıdır ama ABD bir hastalıkla yerle bir oldu. Dünya açısından ikinci bir saygınlık kaybı yaşayan ülke de işler hiçte iyiye gitmiyordu ve her geçen gün onlar için zor geçmeye başlamıştı. Son kurşunu ise kendi ayaklarına sıktılar; ABD’de son yaşanan olayalar her şeyi açığa çıkardı ve son 2 aydır koca ülke düzen tutmuyor.

Siyahi Floyd’un ahı bitmez

Floyd ve diğerleri hiç fark etmez; dünyaya sömürü adı altında demokrasi götürdüğünü söyleyen ABD, kendi ülkesinde ırkçılık yapıyor. Yıllarca siyahilere ikinci sınıf insan muamelesi yapan ABD sonunda karıştı ve siyahı beyazı başka ulusları hepsi eylem yapmaya başladı. Bu eylemler bir de virüs zamanına denk gelince hem hastalık çoğaldı; hem de ülke karıştı. ABD bu şekil de yavaş yavaş çökmeye başladı, dünya üzerinde bütün prestijini yavaş yavaş kaybeden ABD; sonunda liderlik koltuğunu da sarmayı başardı ve yıkılmamak için bir kenardan tuttu. ABD, bu şekle gelince Çin’de fırsatı iyi değerlendirip ABD’nin kontrolünde yani ABD’nin tarafında olan ülkeleri yanına çekmeye başladı. ABD’nin sonunun ne olacağını hep birlikte göreceğiz.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER