Abdullah Gül: Şehir Üniversitesi İçin Tayyip Bey'i Aradım

Abdullah Gül, Şehir Üniversitesi için Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile görüşmesine dair açıklamalarda bulundu.

Abdullah Gül: Şehir Üniversitesi İçin Tayyip Bey'i Aradım

Geçmiş cumhurbaşkanlarından Abdullah Gül, son zamanlarda gündemde olan şehir üniversitesi devri için bir açıklama yaptı. Cumhurbaşkanı recep Tayyip Erdoğan'ı arayarak devri yanlış bulabileceğini, ancak hukuk içerisinde konuyla alakalı bir çözüm yolu olabileceğini Tayyip Erdoğan'a ilettiğini ifade eden 11. Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, son dönemin tartışma konularından biri olan şehir üniversitesi devri için detaylara değindi.

Ak parti kurucuları arasında yer alan Mehmet Tekelioğlu tarafından bir internet haber sitesine değerlendirilen tartışma için, Abdullah Gül ile Recep Tayyip Erdoğan arasında geçen konuşmanın detaylarına yer verildi.

Abdullah Gül: Hukuk Çerçevesinde Bir Çözüm Olabilir Dedim

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın açıklamasından sonra bir açıklama yapan Abdullah Gül, Cumhurbaşkanı Erdoğan'a konunun hukuk içerisinde bir çözüme kavuşturulabilir olduğunu belirttiğini açıkladı.

Tekelioğlu ise yaptığı açıklama da, "Abdullah Gül'ün bilerek ya da bilmeyerek hukuk dışında bir talepte bulunduğuna dair bir izlenim ortaya çıkıyor" diyerek tartışmaya farklı bir boyut kazandırdı.

Tekelioğlu internet sitesindeki habere göre Abdullah Gül'ün konuyla ilgili yapmış olduğu, şu açıklamayı paylaştı. "Ben bu tartışmaya dahil olmak istemesem de, sonuçta ortada kontenjanında ki doluluk oranının vakıf üniversitelerinin ortalamasının üstünde olan, belirli bir saygınlığı bulunan güzel bir üniversite var. Ayrıca bu üniversitede Türkiye'nin en seçkin hocaları da görev yapıyor. Ömer Dinçer’in mütevelli heyeti başkanı olarak görev yaptığı bu güzel üniversitenin açılışını, Tayyip Bey ile birlikte yaptık. YÖK raporlarında ise, üniversitenin herhangi bir sıkıntısı bulunmuyor. Bu nedenle Tayyip Beyi aradım" dedi.

Mehmet Tekelioğlu Abdullah Gül'ün konuyla ilgili devam eden değerlendirmesinden şu açıklamalarına da yer verdi: "Konuyla ilgili sürekli bana bir şeyler söylemem konusunda, ısrarcı olanlar oldu. O kişilere de ben cevap olarak konuyla ilgili gerekli temasları, yaptığımı söylemek durumunda kaldım. Bu durumdan bir şekilde basın organlarının haberinin olması sonrasında, konu gündeme taşınmış oldu. Normalde ben bu telefon görüşmesini, kimseye duyurmak istememiştim. Ben düşüncelerimi farklı bir şekilde başka yerlerde de açıklamak yerine, amaç üzüm yemek olsun diyerek Tayyip Beyi aradım. Kendisine devir işlemini yanlış bulmakta haklı olabileceğini ancak hukuk içerisinde, bu soruna bir çözüm olabileceğini de belirttim. Şartların oluşması durumunda yeniden tahsis edilmenin düşünülebileceğini de söyledim. Üniversite elde ettiği gelirlerle, kendi borcunu ödeyebileceğini söylüyor. Aynı şekilde bunu üniversitenin mütevelli heyeti başkanı Ömer Dinçer de söylemektedir. Üniversite ile Halkbank arasındaki anlaşma, çok daha önceden yapılmıştır. Ayrıca bankaya verilen teminatlarda yeterlidir. Eğer ki bazı kolaylıklar farklı işletmelere sağlanıyorsa, bir eğitim kurumu üniversitenin bu kolaylıklardan fazlasıyla yararlanması gerekir. Bu nedenle bir çözüm üretebileceğini söyleyerek, hukuk dışı bir yol önermeyi hiçbir zaman düşünmedim" dedi.

Güncelleme Tarihi: 15 Aralık 2019, 12:34
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER