Amerika’da neler oluyor ?

Amerika’da neler oluyor ? İşler karışık!

Amerika’da neler oluyor ?

       İkinci Dünya Savaşı ile kesin bir süper güç olduğunu tüm dünyaya kanıtlayan , pek çok ülkenin ekonomik bir buhran içerisinde olduğu devirde herkese yardım elini uzatan (!) ABD , bugün hiç beklenmedik hadiselerle çalkalanmaktan kendini kurtaramıyor. Özellikle Başkan Donald Trump halkın en büyük eleştiri odağı olmuş durumda. Seçim süreci yaklaşırken yeni hamleler yapmak için kolları sıvayan hükümet şu an tüm dünyayı etkisi altına alan ve bundan en çok nasiplenen ABD halkı için bazı yardım paketleri açıklayacağını duyurmuştu. 2 trilyon dolar değerinde bir yardım paketi planlanmış ve Senato’da herkesin olumlu oyuyla kabul edilmiş ve bu sayede kişi başı 200 dolarlık çek verilmesi kararlaştırılmıştı. Bu yardım paketi halkı tatmin etti mi doğrusu tartışılır fakat yardımın ABD tarihinde bir ilk olması kayda değer bir gelişmeydi.        

      Uzun zamandır sokağa çıkma yasağının ilan edildiği ülkede geçtiğimiz günlerde kuaförlerin valilik önünde saç tıraşı yapması gündem olmuştu. Halkın çoğu ise evlere kapanıyor, uygulanan kısıtlamaları ve süreci eleştirmeye devam ediyordu.

     Bununla beraber COVID-19 sürecini ilk başta pek ciddiye almayan ABD hükümeti herkesin bildiği gibi artan vaka ve ölüm sayıları ile gündemdekini yerini koruyor. Ölüm sayılarının gitgide artmasında ki en kuvvetli faktör olarak ABD’de ki sağlık sistemi gösterilebilir. Genel bir sağlık sistemi olmaması sebebiyle halk hastane masraflarını karşılayamıyor ve hatta ambulans dahi çağıramadıkları için insanların çoğu evlerinde ölüme terkedilmiş olabiliyor. Türkiye’nin aksine halk, basit bir sigorta paketi almak istese bile özel şirketlere kişi başı aylık 350 $ doları bulan meblağlar ödemek zorunda kalmaktadır.

      Salgın süreci devam ederken başka olaylar da olmuyor değil tabi ki.

      25 Mayıs tarihinde Minnesota’da  meydana gelen George Floyd cinayeti ile Amerika çok farklı bir durumla karşı karşıya kaldı . Salgın devam ederken bir polis memurunun, defalarca “nefes alamıyorum.” çağrısına kulak asmayıp diziyle boğazına bastırmaya devam etmesi sonucu hayatını kaybeden George  Floyd’un ölümü ,aynı zamanda siyahi olması sebebiyle yıllarca Amerika’yı derinden etkileyen ırkçılık söylemlerinin tekrardan gündeme gelmesinde sebep oldu. Bu olay karşısında görüntüleri izleyen Donald Trump  “ şok oldum gereken yapılacaktır” demesine rağmen protestolar artmaya başlayınca askeri güç kullanacağını ifade etmesi büyük tepkilere yol açmıştı. Nitekim askeri güç kullanıldı ve eylemciler sokaklara dökülmeye başladı bile. Her akşam ciddi görüntülere sahne olan meydanlar protesto sesleriyle yankılanmaya devam ediyor.

    Bu protestolardan faydalanmak isteyen bazı eylemciler ise önlerine gelen mağazaları ve işletmeleri ayırt etmeksizin yağmalıyorlar. Pek çok ürünlere el koyuyorlar. Polislerin gelmesiyle geçici olarak     dağılan gruplar polisler gider gitmez tekrardan ortaya çıkıyorlar.

    Özellikle bu salgının etkilerini derinden hisseden ABD halkı ,yaşanan bu olaylardan dolayı olumsuz etkilendiği  ve mevcut süreç içerisinde hasta ve ölüm sayılarında artış gözlenmesi pek de beklenmeyen bir durum olmaz gibi gözüküyor.

     Mutluluğun gerçekten parayla geldiğine inanan bir ülkenin şu anki içler acısı durumu tüm gerçeği ortaya döküyor. Sağlık ve  sıhhatin değerinin paha biçilmez olduğu da bu sayede ortaya çıkmış oluyor.

   

Güncelleme Tarihi: 01 Haziran 2020, 09:36
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER