Bakan Selçuk: EYT Gündemimizde Yok

Aile Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı, EYT Gündemimizde Yok Dedi.

Bakan Selçuk: EYT Gündemimizde Yok

Aile Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı yaptığı açıklamada, EYT için gündemlerinde böyle bir çalışmanın olmadığını söyleyerek, EYT durumunun anayasa mahkemesi tarafından da onaylandığını açıkladı.

52 Yaşında Emeklilik Hiçbir Ülkede Yok

Bakan Zehra Zümrüt Selçuk EYT hakkında yaptığı açıklamada, kendilerinin emekliler için birçok önemli çalışma yaptıklarını, ancak EYT kapsamında son noktayı koyarak yeni bir çalışmanın olmayacağını açıkladı.

 Aile Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı yaptığı açıklamada, dünyada emeklilik için genel olarak üç şartın bulunduğunu bu şartlardan birinin ülkede yasal emeklilik yaşını doldurmak olduğu, belirli bir hizmet vermek ve belirli bir süre içerisinde sigorta priminin ödenmesi gerektiğini söyledi.

Zehra Zümrüt Selçuk açıklamasının devamında, emeklilik için gereken bu üç şarttan herhangi birinin sağlanmaması durumunda kişinin dünyanın hiçbir yerinde emekli olamayacağını söyledi.

2048’de 65 Yaş Devreye Girecek

Bakan Selçuk yaptığı açıklamanın devamında özetle; “Ülkemizde tüm dünya genelinde olduğu gibi, emekli olabilmek için belirli bir yaşı doldurma şartı vardı. Bu şart 1997 yılı itibariyle kaldırılmıştır. 1999 yılında ise Kemal Kılıçdaroğlu'nun başında olduğu SSK izlediği yanlış politikalar nedeniyle, batma noktasına gelmiştir. Bunun ardından ise emeklilik için kademeli bir geçiş öngörülerek, yeniden yaş şartı getirildi. 1999 yılında o zamanlar getirilen kademeli yaş şartı ak parti tarafından daha olduğu gibi korundu. Uygulamaya baktığımızda fiili olarak bizim emeklilik yaşımız 52'dir. Devlet olarak 2019 senesinde emekli aylığı sağlamış olduğumuz kişilerin yaş ortalaması 52’dir. 2048 yılında ise, 65 yaş devreye girecektir. Günümüzde OECD üyesi olan ülkeler arasında Türkiye, en erken emekli olunan ülkedir. Dünya geneline baktığınızda hiçbir ülkede 52 yaş gibi erken bir dönemde, emekli olunan başka bir ülke yoktur. Anayasa mahkemesi de bu durumu hak kaybı yok diyerek, tescil etmiş oldu. Yani kazanılmış bir hakkın olmadığı, anayasa mahkemesi tarafından daha onaylanmıştır" dedi.

Aile Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk tarafından yapılan bu açıklama haber kanallarında yayınlanmaya başladıktan sonra, kendilerini EYT mağduru olarak ifade eden birçok vatandaş açıklamaya tepki gösterdi.

Güncelleme Tarihi: 15 Aralık 2019, 12:34
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER