Başkan Trump: İran rejimi 40 yılda sadece başarısızlık üretti

İran Dışişleri Bakanı Muhammed Cevad Zarif, Başkan Trump'ın sözlerine yanıt verdi.

Başkan Trump: İran rejimi 40 yılda sadece başarısızlık üretti

ABD Başkanı Trump, İran'da rejimin 40 yıldır sadece başarısızlık ürettiğini tweetledi ve hesabından İran halkının daha iyi ve parlak geleceği hak ettiğini açıkladı. 40 yıllık başarısız rejime dönük mesaj sonrasında bölgede sular ısınmaya başlarken, İran Dışişleri Bakanı Muhammed Cevad Zarif'ten yanıt gecikmedi. İran Dışişleri Bakanı Muhammed Cevad Zarif, ABD hükümetinin ve Donald Trump'ın 40 yıllık İran politikasını gözden geçirmesini ve doğruları uygulamasını isterken, ABD'nin İran halkına kan ve ekonomik zarar verdiğini iddia etti.

ABD'ye teslim olmayacak olduklarını ve İran halkının özgürlükten yana tercihi seçecek olduğunu açıklayan İran Dışişleri Bakanı Muhammed Cevad Zarif, ''İran halkı gerekli kararı kendisi veriyor'' dedi. İran'da Ruhani yönetimine son zamanlarda halk ABD'ye karşı söylemler ve sürekli düşen para birimi değeri ile gıda sorunlarının başlaması, sağlık sektöründe ilaç bulunmazlığının başlaması ve seyahat özgürlüğünün kısıtlanması nedeniyle tepki gösteriyor.

Yeni devrim mi?

ABD'nin İran'da yeni devrimi başlatıp başlatmayacak olduğu ise henüz bilinmiyor. Ülkede, halkın büyük bir kısmı yönetimin kararlarından memnun değil ve yasakların kaldırılmasını, dost ilişkiler kurulmasını istiyorlar.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER