Boşanmak İsteyen Çiftler Ne Yapmalı?

Eşlerin tek veya iki taraflı olarak hakim kararı ile boşanması için, öncelikle aile mahkemelerine başvurulması gerekmektedir.

Boşanmak İsteyen Çiftler Ne Yapmalı?

Çiftler arasında evliliğin devamını sağlayan pek çok farklı kriter bulunmaktadır. Zaman içerisinde bu kriterlerin sağlanamaması veya farklı nedenlerden ötürü çiftler anlaşamaz ve bu durum boşanma ile sonuçlanır. Eşlerin tek veya iki taraflı olarak hakim kararı ile boşanması için, öncelikle aile mahkemelerine başvurulması gerekmektedir. Eğer aile mahkemesi yok ise asliye hukuk mahkemesi de boşanmayı sağlayabilmektedir. Farklı usul ve kurallara uyularak yürütülen bu dava sonucunda, nafaka, maddi ve manevi tazminat gibi sorunlarında hukuki olarak çözümlenmesi gerekmektedir. Medeni kanunda öngörülen boşanma davaları, genel ve özel olmak üzere iki farklı boşanma sebebi üzerine boşanma avukatları yardımıyla başlatılabilmektedir.

Yaygın boşanma nedenleri arasında yer alan genel boşanma, geçimsizlik, mizaç sorunları, şiddet, hakaret, güvensizlik veya evliliğin getirdiği yükümlülükleri sağlayamama sorunlarını kapsamaktadır.

Özel boşanma sebepleri ise kanunda sınırlı sayı ile belirtilmiştir. Bunlar ise zina, onur kırıcı davranış, hayata kast, terk, akıl hastalığı ve haysiyetsiz hayat sürme olarak karşınıza çıkmaktadır.

Bu iki farklı boşanma sebebi, hukuki olarak da farklı sonuçlara yer açmaktadır. Özel boşanma sebebi üzerinden açılan davalarda, davacının karşı tarafın işlediği kusuru ispatlaması gerekirken, genel boşanmalarda kararın çıkabilmesi için iki tarafında kusur ispatlaması gerekmektedir. Boşanma avukatı yardımı ile adliye üzerinden oluşturabileceğiniz boşanma davası için dava dilekçesi oluşturmanız ardından ise gerekli belgeler ile adliyeye başvurmanız gerekiyor.

Anlaşmalı ve Çekişmeli Boşanma Davası Ne Demek?

Boşanmanın sağlanabilmesi için ilk olarak tarafların evli olması, ardından ise boşanmaya yönelik bir kararın hakim elinden çıkması gerekmektedir. Boşanma avukatı tarafından açılan davalar ise anlaşmalı boşanma davası ve çekişmeli boşanma davası olmak üzere 2 farklı şekilde karşınıza çıkmaktadır.

En yaygın boşanma davası çeşitlerinden birisi olan anlaşmalı boşanma, en az 1 yıl süren evlilik ilişkilerinde geçerlidir. Bu dava çeşidi, eşlerin boşanma için beraber başvurması veya bir eş tarafından açılan davanın diğeri tarafından kabul edilmesi durumunda oluşturulabilmektedir.

Özel boşanma nedenleri ve genel boşanma nedenleri olmak üzere 2 kategori üzerinden açılabilen çekişmeli boşanma davasında, kusurun tek veya iki taraf içinde ispatı gerekmektedir. Yani bu dava çeşidinde bir taraf boşanmayı kabul ederken diğer taraf etmemekte veya etse dahi sonuçlarını kabul etmemektedir.

Güncelleme Tarihi: 14 Ocak 2020, 22:44
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER